Prezident na summit do Číny podle Petříčka pojede, Hrad se zatím oficiálně nevyjádřil

Prezident Miloš Zeman se v dubnu zúčastní summitu středoevropských a východoevropských zemí 17+1 v Číně. Jeho účast Pekingu potvrdil minulý týden při návštěvě Číny prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Informaci serveru Seznam Zprávy v úterý potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Praha (Aktualizováno: 20:36 3. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan prezident účast na summitu 17+1 potvrdil. Předpokládám, že bude ale také záležet na vývoji epidemie koronaviru,“ napsal v SMS zprávě Petříček.

Pražský hrad v úterý nechtěl otázku Zemanovy účasti na summitu komentovat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nejprve během dne sdělil, že k čínské cestě nemá nyní žádné sdělení.

Kancléř Mynář se vypravil do Pekingu. S čínským vicepremiérem řešil spolupráci i koronavirus

Číst článek

Na Petříčkovo vyjádření později reagoval slovy, že až bude chtít Kancelář prezidenta republiky „oznámit informaci týkající se jakékoliv zahraniční cesty, učiní tak sama, a nikoliv prostřednictvím kohokoliv jiného“.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák v úterý řekl, že Čína i nadále s pořádáním summitu počítá. Přípravy podle něj pokračují i navzdory epidemii koronaviru, který se šíří právě z Číny. Prostřednictvím velvyslanectví pozvané státy připravují text společného závěrečného prohlášení. Termín konání podle Jindráka čínská strana dosud nezpochybnila.

Mynářova cesta

Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, protože se mu nelíbí rozsah čínských investic v Česku. Prezident v minulosti sliboval mnohamiliardové čínské investice, řada projektů ale zůstala jen na papíře. Mynář později řekl, že pokud by se čínský přístup k investicím změnil, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit.

Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím nebo čínskou společností CITIC Group. Výsledkem jednání byl výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Jedním z nich jsou investice do fotbalové Slavie Praha.

Mynář odjel minulý týden společně s členem představenstva CITIC Europe Holdings a šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem a Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým do Číny. Podle oficiálního vyjádření Hradu jednali o české humanitární pomoci Číně. Nyní server Seznam Zprávy uvedl, že měl Mynář za úkol také předat dopis, ve kterém Zeman potvrzoval účast na summitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme