Soud přerušil civilní spor, který Hrad vede s politikem Bartíkem kvůli Zemanovu zdraví

Městský soud v Brně přerušil projednávání žaloby prezidentské kanceláře na brněnského politika Svatopluka Bartíka za Žít Brno. Požádali o to právníci hlavy státu Miloše Zemana. Spor se týká informací o prezidentově zdravotním stavu. Informovala o tom v úterý mluvčí soudu Petra Hovorková.

Brno (Aktualizováno: 12:34 26. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman ve volební den | Foto: Matěj Stránský | Zdroj: Reuters

„Důvod, proč bylo přerušeno soudní civilní řízení, je mimořádně závažný. Bylo totiž zahájeno trestní řízení ve vztahu k panu Bartíkovi, a to pro podezření z trestného činu pomluvy a trestného činu poškození cizích práv,“ napsal na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Policie začala vyšetřovat Bartíka kvůli pomluvě. Na podzim napsal, že má Zeman rakovinu

Číst článek

Bartík loni v listopadu na facebooku napsal, že Zeman má rakovinu a zbývají mu měsíce života. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

„Rozhodnutí soudu o přerušení řízení považuji za dobré a ve všech ohledech vhodné,“ uvedl Bartík.

Řízení ve sporu soud přerušil 25. června. „V této věci bylo žalobcem navrženo přerušení řízení do pravomocného skončení trestního řízení. Soud tuto žádost přezkoumal, kdy dospěl k závěru, že z důvodů procesní ekonomie ve věci bude vhodné řízení přerušit, a to do pravomocného skončení trestního řízení vedeného u Policie České republiky,“ uvedla mluvčí soudu Petra Hovorková.

Bartík je svi*ě, řekl prezident Zeman. Na brněnském politikovi chce vysoudit omluvu a pět milionů

Číst článek

Řízení je tím pádem podle ní odročeno na neurčito, protože nelze předem předjímat, kdy trestní řízení bude skončeno. Nejde o přerušení obligatorní, tedy povinné, ale o přerušení, které je na zvážení soudu, dodala.

Bartíkova tvrzení se objevila na internetu několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, ve kterých Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost právo znát informace o jeho zdravotním stavu.

Hrad i Zemanův lékař tehdy tvrzení o rakovině rezolutně odmítli. Na Bartíka se pak snesla kritika kvůli jejich zveřejnění a on je z internetu stáhl. Za svým tvrzením si ale stojí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme