Prezident Zeman: Petříček má poměrně velice slušné kvalifikační zázemí. Rozhodnu se po setkání s ním

Tomáš Petříček (ČSSD) je podle prezidenta Miloše Zemana kvalifikovaným kandidátem na post ministra zahraničí. Zeman to řekl na závěr třídenní cesty po Olomouckém kraji. Petříček byl v minulosti asistentem Miroslava Pocheho v Evropském parlamentu. Toho Zeman už dříve odmítl ministrem jmenovat.

Praděd Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na Pradědu

Prezident Miloš Zeman na Pradědu | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Prezidentovi mimo jiné vadily Pocheho postoje k migraci. U Petříčka ale Zeman oceňuje jeho zkušenosti na ministerstvu, kde působí jako politický náměstek. „Pan Petříček má poměrně velice slušné kvalifikační zázemí. To je možná pro jeho budoucí dráhu důležitější, než jeho vazba na pana Pocheho,“ citoval prezidenta Radiožurnál.

ČSSD už netrvá na Pochem. Na ministra zahraničí navrhuje současného náměstka Petříčka

Číst článek

Sociální demokracie původně navrhla na šéfa diplomacie Pocheho, později představitelé strany několikrát zopakovali, že na nominaci trvají, přestože ji Zeman odmítl. V polovině září ale předseda ČSSD a ministr pověřený vedením resortu zahraničí Jan Hamáček (kandiduje v komunálních volbách) oznámil, že novým kandidátem na ministra bude Petříček a že požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby předložil prezidentovi návrh na Petříčkovo jmenování.

‚Poslíček s nedostatkem zkušeností‘. Část opozice kritizuje nového kandidáta ČSSD do čela zahraničí

Číst článek

Zeman ve středu uvedl, že čeká na to, zda Babiš návrh skutečně předloží. „Pokud se tak stane, tak samozřejmě pana Petříčka přijmu jako každého kandidáta na ministra a své rozhodnutí oznámím až po této schůzce,“ řekl. Premiér a prezident by se měli sejít příští týden v úterý na svém pravidelném jednání v Lánech.

Zeman ve středu také odmítl, že by 28. října u příležitosti 100. výročí vzniku Československa vyhlásil amnestii. Řekl, že je zásadní odpůrce amnestie. „Tvrdím, že amnestie je plošná milost, to znamená milost poskytovaná bez ohledu na konkrétní osoby,“ řekl prezident. Dodal, že udělovat plošnou milost by mu přišlo nerozumné.

Chápe, že by to ulehčilo přeplněným věznicím. „Amnestie není od toho, aby snižovala počet vězňů,“ doplnil. Prezident už na počátku svého prvního funkčního období řekl, že nezamýšlí udělovat milosti. Za celou dobu svého působení na Pražském hradě zatím udělil deset milostí.

Václav Vohlídal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme