‚Vykonstruovaná obvinění, osobní msta.‘ Šéf antimonopolního úřadu Rafaj rezignuje

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj předal ve středu prezidentu Miloši Zemanovi svou rezignaci. Post chce opustit k 1. prosinci. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:43 7. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj (vlevo)

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj (vlevo) | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Za Rafajova vedení zasahovali policisté začátkem března na antimonopolním úřadu kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Prezident Miloš Zeman se ho ale ještě loni na jaře kvůli tomu zastal. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Kromě tendru na výběr mýta se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami.

Proč se pod Rafajem houpe křeslo? Korupční problémy šéfa antimonopolního úřadu se navršily, říká Valášek

Číst článek

V červnu server Aktuálně.cz upozornil, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

Servery ihned.cz a Aktuálně.cz také napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun.

Šéf antimonopolního úřadu ve středu uvedl, že se nedopustil ničeho, čím by ohrozil nestrannost a nezávislost úřadu či znevážil svou funkci.

„Přesto jsme se já a moje rodina stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích. Považuji to za výsledek osobní msty některých zadavatelů, kteří nedokázali přijmout nezávislé rozhodnutí Úřadu,“ sdělil.

Rafaj ve středu jednal o svém odchodu z postu šéfa antimonopolního úřadu s Milošem Zemanem v Lánech, kde prezidentovi poděkoval za podporu.

„Po celých 11 let mého působení v čele úřadu jsem se snažil tuto důvěru nezklamat a svou funkci jsem vykonával nestranně a nezávisle, jak to od předsedy významného ústředního správního úřadu požadují právní předpisy i veřejnost,“ uvedl.

Odvolání žádala vláda

K odvolání Rafaje vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a Ústecký či Liberecký kraj. Stejně tak ho navrhovala vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádali o jeho odvolání minulý týden.

Babiš s Hamáčkem jednali v Lánech se Zemanem. Žádali odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje

Číst článek

Koaliční strany se na postupu domluvily koncem července, v případě návrhu vlády přísluší odvolání šéfa antimonopolního úřadu prezidentovi.

Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

Předsedou úřadu je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015.

Za necelý rok by tak Rafajovi vypršel druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být nemůže.

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme