Nemocnice poslala odpovědi ke stavu prezidenta. ‚Musím si rozmyslet, jak postupovat,‘ řekl Vystrčil

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice a ošetřující lékař prezidenta Miroslav Zavoral odeslal v pondělí ráno odpovědi Senátu na jeho otázky ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Jak informovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke na webu, byly vypracovány s „veškerou vahou zodpovědnosti“. Předseda Senátu Miloš Vystrčil potvrdil, že informace dostal. „V tuto chvíli si budu muset rozmyslet, jak postupovat,“ řekl server iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 13:47 18. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař prezidenta Miloše Zemana Miroslav Zavoral | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„V pátek 15. října 2021 obdržel ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha, profesor Miroslav Zavoral dotazy předsedy Senátu týkající se prezidenta republiky Miloše Zemana. Dnes, 18. 10. 2021 v 9.00 hod., zaslal ředitel ÚVN, profesor Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti,“ informovala v pondělí na stránkách nemocnice Zinke.

Prezident nebyl v bezvědomí, řekl Mynář. Předseda Senátu se podle něj chce jen zviditelnit

Číst článek

Obsah odpovědí „z důvodu dodržování zákonných ustanovení“ nemocnice zveřejňovat nebude. Na jeho vypracování se nepodíleli jen lékaři. „Dovolujeme si touto cestou poděkovat specialistům z oblasti medicíny a také předním odborníkům z oblasti ústavního práva za součinnost,“ dodala Zinke.

Předseda Senátu potvrdil, že odpovědi obdržel. „Ano, vím o tom, odpověď dorazila, teď se s ní musím seznámit. Nyní si ji musím pořádně prostudovat. Jak jsem to v první fází četl, tak k tomu budu potřebovat další konzultace, protože ty věci jsou významné. To znamená, že v tuto chvíli si budu muset rozmyslet, jak postupovat,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Vystrčil.

Předseda Senátu ještě neví, jakou část zveřejní. „Předpokládám, že se budeme chovat velmi transparentně, ale na druhou stranu je to věc lidsky velmi citlivá, proto ten můj neobvykle opatrný přístup. Musím to probrat s lidmi, kteří se vyznají ve věcech z hlediska ochrany soukromí a tak dále. Počítám ale s tím, že bych dal k dispozici veškeré možné informace,“ řekl.

Uniklá SMS pro Babiše: specialista vyloučil, že Zeman potřebuje transplantaci jater, napsal poslanec Špičák

Číst článek

Poznamenal také, že o odpovědi z Kanceláře prezidenta republiky, které se rovněž Vystrčil ptal na Zemanovo zdraví, zatím neví.

Vystrčil podle ČTK poskytne zprávu k Zemanovu zdravotnímu stavu vedení horní komory. Informace o jejím obsahu chce zveřejnit ještě v pondělí.

Ke zprávě je na 16.00 svolaná porada členů organizačního výboru Senátu, řekl ČTK jeho člen a předseda frakce SEN 21 a Piráti Václav Láska. Do té doby, jak uvedl, nebude k záležitosti dávat žádné informace. V současné situaci Láskovi přijde rozumnější a elegantnější, aby je předal Senát jako celek.

Za prezidentem jen se souhlasem lékaře. Policie nepustí k Zemanovi návštěvy mimo seznam

Číst článek

Někteří členové výboru se porady nezúčastní. Například místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) je pracovně ve Štrasburku a šéf klubu ProRegion Jaroslav Větrovský se omluvil kvůli dlouhodobě naplánované schůzce v regionu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí po poledni informoval, že v 15 hodin bude mít tiskovou konferenci vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Téma neupřesnil.

V pátek na dotaz ČTK sdělil, že se k situaci kolem prezidentova zdraví vyjádří začátkem příštího týdne. „Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří,“ uvedl Mynář.

Hrad neodpověděl

Předseda Senátu Vystrčil se s žádostí na vojenskou nemocnici obrátil v pátek z pověření vedení horní komory. A to poté, co Kancelář prezidenta republiky na obdobnou žádost nereagovala.

Senátoři po nemocnici nechtějí, aby prozradila jakékoli lékařské tajemství. Chtějí ale pro případné další kroky vědět, jak to s prezidentem vypadá v současnosti a jaká je prognóza z hlediska jeho fungování jako hlavy státu.

Potvrzuji, že jsem dopis od ÚVN ohledně prezidentova zdravotního stavu obdržel. S jeho obsahem se seznamuji a budu o něm informovat členy Organizačního výboru @Senát Parlamentu ČR. Předpokládám i konzultaci s právními experty. Následně budeme informovat veřejnost v maximální možné míře.

10:30 – 18. 10. 2021

205 5617

Informace jsou podstatné pro případné jednání o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele po dobu Zemanovy indispozice. Tento krok by byl možný jen se souhlasem obou parlamentních komor.

Vedoucí prezidentovy kanceláře Vratislav Mynář již dříve avizoval, že se k situaci chce vyjádřit začátkem tohoto týdne po dohodě se Zemanovou rodinou.

Prezidentův zdravotní stav

Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen z Lán v neděli 10. října po poledni. Stejný den prezidentův lékař Miroslav Zavoral oznámil, že se tak stalo kvůli komplikacím, které provázejí prezidentovo chronické onemocnění.

Šéf Senátu: Z Hradu jsme odpověď ke způsobilosti prezidenta nedostali, napsal jsem do nemocnice

Číst článek

Přesnou diagnózu nesdělil, protože k tomu neměl podle svých slov pacientův souhlas.

Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny. Mluvčí nemocnice v pondělí řekla, že Zemanův stav je stabilizovaný. Bližší informace o prezidentově zdravotním stavu kancelář Hradu neupřesnila, což vedlo k řadě spekulací a kritiky z řad politiků i veřejnosti.

Miloš Zeman byl hospitalizován v nemocnici už v září a strávil tam osm dní. Podle sedmi důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu a Deníku N, mimo jiné z prostředí Hradu a Ústřední vojenské nemocnice, to bylo kvůli tekutině v dutině břišní. Takzvaný ascites mu zřejmě způsobily problémy s játry, kterými prezident podle provedených vyšetření trpí.

Vondráček řekl, že ho k Zemanovi dovedla ochranná služba. ‚Přišel s kancléřem,‘ ohradila se policie

Číst článek

Manželka prezidenta Ivana Zemanová ve čtvrtek na tiskovém brífinku oznámila, že manžel prochází léčbou, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat síly.

O víkendu server iROZHLAS.cz informoval o SMS poslance a přednosty Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julia Špičáka (ANO). Ta dokazuje, že u prezidenta Miloše Zemana byla ve hře transplantace jater. Zprávu poslal šéfovi svého hnutí Andreji Babišovi. „Dobrý den, pane premiére, náš specialista již pana prezidenta prohlédl, jaterní onemocnění není tak pokročilé, aby musela být indikována transplantace,“ napsal. Premiér uvedl, že šlo ze strany Špičáka o nevyžádanou SMS.

Zemana v nemocnici ve čtvrtek navštívil předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prohlásil, že prezident je schopen vykonávat úřad. Nemocnice se proti jeho návštěvě následně ohradila, stalo se tak bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie slíbila, že příště ochranka k hlavě státu nepustí toho, kdo předem nebude mít svolení ošetřujícího lékaře.

Vondráčkova návštěva Zemana

 • 11:38 14. 10. Schůzka s kancléřem Mynářem

  Dosluhující předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) vychází z Hradu. Po schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem uvedl, že prezident Miloš Zeman svolá zasedání nové sněmovny na pondělí 8. listopadu.

 • po obědě 14. 10. Návštěva u prezidenta

  Po obědě navštívil Vondráček prezidenta Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Novinářům však řekl, že o setkání promluví až po 16. hodině.

 • 17:00 14. 10. Je schopen vykonávat úřad

  Po 17. hodině Vondráček přichází před novináře. Informuje mimo jiné o tom, že je hlava státu podle něj schopna vykonávat úřad. „Mohu vyvrátit všechny spekulace o tom, že by Zemanův stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat. Svůj úkon (podpis rozhodnutí o svolání schůze sněmovny) provedl naprosto jasně,“ uvedl Vondráček. Prezident mu podle něj říkal, že sleduje denně monitoring. „Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel. Takže humor ho neupustil.“

 • 22:10 14. 10. Mynář přivedl Vondráčka k prezidentovi bez vědomí ošetřujícího lékaře

  Kolem desáté ale nemocnice informuje, že kancléř Vratislav Mynář přivedl Radka Vondráčka (ANO) k prezidentovi Miloši Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře.

 • 9:00 15. 10. Babiš: ‚Nechápu‘

  Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Radiožurnál uvedl, že o čtvrteční návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici u prezidenta Miloše Zemana nevěděl. „Vůbec nechápu, proč tam pan Vondráček šel,“ řekl.

 • 10:45 15. 10. Bez souhlasu lékaře?

  Policie na twitteru informuje, že ochranka neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou.

 • 13:20 15.10. Vondráček: Byl jsem přesvědčen o tom, že návštěva byla konzultována

  Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici na jeho žádost zprostředkovanou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. „Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení nemocnice. I když ředitel nemocnice jistě ví, že to není o mé osobě, tak přesto se jemu i dalším ošetřujícím lékařům omlouvám," napsal v prohlášení Vondráček. Do nemocnice přijel, jak uvedl v Rádiu Impuls, za Zemanem sám a od vstupu ho k prezidentovi zavedla policejní ochranná služba. Mynář už byl podle předsedy sněmovny na místě.

 • 13:56 15. 10. Návštěva zaznamenána

  Personál Ústřední vojenské nemocnice zaznamenal čtvrteční návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře u prezidenta Miloše Zemana. Z úcty k autoritě kancléře ale předpokládal, že byla návštěva konzultována s ošetřujícím lékařem.

 • 14:50 15. 10. Policie popřela Vondráčkovo vyjádření

  Policie popřela, že by Vondráčka doprovodila do nemocničního pokoje prezidenta Miloše Zemana. Prezidenta navštívil v doprovodu kancléře Vratislava Mynáře, který byl v té době již na místě, uvedla policie na twitteru.

Anna Kottová, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme