Prezident Zeman dostal do zlomené paže titanový hřeb. Z nemocnice ho pustí o víkendu

Prezident Miloš Zeman je ve střešovické nemocnici v Praze kvůli zlomenině pravé ruky. Lékaři ho operovali. Informoval o tom v úterý večer na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Nemocnice uvedla, že operace zlomené pažní kosti byla bez komplikací a nyní je Zeman už na standardním pokoji. Rekonvalescence by měla podle kancléře Vratislava Mynáře trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:45 26. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman byl operován v celkové narkóze, podle České televize zákrok trval zhruba dvě hodiny. „Výkon byl proveden standardním způsobem, bez komplikací. Nyní je pacient v adekvátní pooperační péči,“ uvedla mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke. Lékaři Zemanovi do paže implatovali titanový hřeb.

První Zemanova návštěva po dovolené. Na Pražském hradě přivítal Tomia Okamuru

Číst článek

Hradní kancléř Mynář po návštěvě v nemocnici uvedl, že propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice by měl být Zeman v sobotu nebo v neděli. Operace podle kancléře trvala necelou hodinu, nyní již je na tom prezident tak dobře, že poobědval rybu s vařeným bramborem.

Zeman si podle mluvčího Ovčáčka ruku zlomil při pádu. „Je to důsledek toho, že prezident trpí polyfunkční neuropatií dolních končetin. Dnes večer sledoval televizní zpravodajství a poté nevyužil hůlky ani nabídky pomoci ochranky,“ upřesnil v úterý večer pro Radiožurnál hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Sdělil, že sám zvládne přejít určitou vzdálenost, což činit neměl, a došlo k pádu a zlomenině ruky. Nejde o stav ohrožující na životě,“ doplnil. Pro Českou televizi pak Ovčáček uvedl, že jde o bolestivou záležitost. Operace podle něj vyžadovala celkovou narkózu.

Prezident je podle mluvčího v kontaktu s rodinou a svými spolupracovníky. „Program pana prezidenta bude uzpůsoben rekonvalescenci,“ uzavřel Ovčáček.

Zeman vyhlásil termíny voleb pro lidi v karanténě, stihl to ještě před úrazem

Číst článek

V úterý Ovčáček poznamenal, že program Zemana bude uzpůsoben rekonvalescenci. Ve středu dodal, že program na středu byl zrušen. Prezident se měl ve středu zúčastnit poklepání základního kamene nové budovy Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze. Setkat se také chtěl s kardinálem Dominikem Dukou.

Program na následující týden podle Mynáře kancelář zatím rušit nebude. Příští týden měl Zeman například navštívit Jihomoravský kraj. Sejít se s ním také chtěli premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) kvůli jejich snaze o odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje.

V Ústřední vojenské nemocnici strávil Zeman několik dní také loni v říjnu. Podle nemocnice se tam léčil pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že kromě neuropatie trpí Zeman také cukrovkou druhého typu.

První schůzka po dovolené

Pětasedmdesátiletý prezident Miloš Zeman se během úterý sešel se šéfem hnutí SPD Tomiem Okamurou. Schůzka byla první Zemanovou veřejnou aktivitou po dovolené, kterou měl v minulých dvou týdnech.

Přerušil ji 12. srpna, kdy se na Hradě setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem při jeho návštěvě Česka.

Zeman v srpnu také podepsal zákony s pravidly pro podzimní volby pro osoby v karanténě a s pravidly pro distanční výuku. Připojil se také ke společnému prohlášení prezidentů visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) k prezidentským volbám v Bělorusku a následnému násilí policie vůči demonstrantům.

Prezidentovo zdraví

Prezidentův zdravotní stav budí dlouhodobě pozornost. Při veřejných vystoupeních mívá problémy s chůzí a od prvního zvolení na Pražský hrad výrazně zhubl.

Lékaři v srpnu 2013 oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.

Tradiční dovolená prezidenta Zemana na Vysočině. Navštívil pramen Oslavy a projel se na svém člunu

Číst článek

Prezident pak v listopadu 2017 mluvil o tom, že mu „odešla cukrovka“. Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí.

Zeman loni v září podstoupil několikahodinovou lékařskou prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici, podle jejího ředitele lékaři u prezidenta nenašli žádný zdravotní problém. Zeman nicméně oznámil, že jej kvůli dehydrataci čeká několik infuzí, které mu mají dodat minerály.

Loni v říjnu pak Zeman absolvoval v Ústřední vojenské nemocnici čtyřdenní rekondiční pobyt.

Nemocnice následně uvedla, že se léčil a po propuštění stále lečí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Podle nemocnice absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikovaná intenzifikovaná výživa.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme