Zeman vyzval občany, aby se nechali očkovat proti covidu. Práci opozice a médií označil za selhání

Prezident Miloš Zeman přednesl v sobotu ze zámku v Lánech své tradiční vánoční poselství. Zdůraznil v něm především důležitost očkování a apeloval na občany, aby jej podstoupili, jakmile to bude možné. Pochválil také práci vlády během pandemie, kriticky se naopak vymezil vůči opozici a médiím - jejich práci označil za selhání. Zeman mimo jiné bránil současná epidemická opatření, jejich uvolnění nyní nepovažuje za správné.

Praha (Aktualizováno: 13:16 26. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman z Lán tradičně pronesl své vánoční poselství

Prezident Miloš Zeman z Lán tradičně pronesl své vánoční poselství | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zeman se v projevu vrátil k první vlně epidemie koronaviru a ocenil především roli bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Současná situace je podle něj vážnější než na jaře a je tak třeba v opatřeních pokračovat. „Jen hlupák opakuje stejnou chybu dvakrát, zatímco inteligent se dopouští nových chyb. Proto si myslím, že bychom neměli podléhat pokušení vyzývat k dalšímu uvolnění, jakkoli populární by to bylo,“ řekl Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé vánoční poselství Miloše Zemana

Velký důraz kladl Zeman na očkování. To považuje za „svítání“ v dlouhé krizi. „Chci všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali na ty, kteří vyzývají, abychom nenosili roušky, nenechali se očkovat a žili tak, jako by epidemie vůbec neexistovala,“ apeloval Zeman. „Nemusí to být příjemné, ale bude to užitečné. Pomůžeme nejen sobě, ale především druhým,“ podotkl. Celé vánoční poselství si můžete přečíst zde.

Prezident poděkoval i zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům za jejich úsilí během epidemie. A podporu vyjádřil i vládě. „Byla ostřelována médii a opozicí a přes některé chyby odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci,“ míní.

DOKUMENT: ‚Musím pochválit vládu za boj s covidem. Nechte se očkovat.‘ Přečtěte si prezidentovo poselství

Číst článek

Naopak kritiku mířil Miloš Zeman na opozici, která podle něj ve své roli selhala. „Skutečná opozice by měla s vládou spolupracovat a navrhnout vlastní program,“ tvrdil Zeman. Jako konkrétní příklad nepřímo uvedl odmítnutí poslat zástupce do Ústředního krizového štábu ze strany ODS.

Silně pak prezident ve svém projevu odsoudil i média ve vlastnictví podnikatele Zdeňka Bakaly, které označil za „nenávistné“ a „hodné nejhlubšího opovržení“. Kritikům vlády následně vzkázal, aby „nestříleli na provazochodce, protože má svých starostí dost“.

Stav ekonomiky

Zeman se ve vánočním poselství krátce věnoval i ekonomice poškozené dopady pandemie. Většina problémů se podle něj dotýká především služeb, jádro ekonomiky, do něhož patří podle něj například průmysl nebo zemědělství, zůstalo nedotčené.

Prezident Zeman úkoloval tajnou službu. Požadoval jména ruských špionů i detaily živých operací

Číst článek

Vládu pak pochválil za „odvahu se zadlužit“ a ocenil podpůrný program Covid III. Za klíčovou považuje podporu podnikatelů formou dlouhodobých úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou, s odloženou dobou splatnosti a státní garancí. „Věřím, že skuteční podnikatelé s pomocí tohoto úvěrového rámce oživí své firmy a dovedou je k prosperitě,“ řekl prezident.

Volby a sucho

Prezident se v projevu také vrátil k podzimním krajským volbám. „Nejsem zastáncem obcházení vítěze voleb, ale na druhé straně si uvědomuji, že pokud vítěz nedostane 51 procent, musí hledat koaličního partnera a to se buď podaří nebo nepodaří,“ uvedl k situaci v krajích, kde vznikly koalice proti hnutí ANO.

VIDEO: Prezident Zeman nepodepíše daňový balíček, ale ani ho nevetuje. Nechá se očkovat proti covid-19

Číst článek

Termín parlamentních voleb plánuje Zeman vypsat na začátek října. Chce tak dát kandidujícím stranám a hnutím čas na kampaň, která bude podle něj netradiční a ve velkém bude využívat hlavně moderních technologie.

„Byl bych rád, kdyby všechny kandidující subjekty předložily jasný a srozumitelný program. Věřím, že kandidáty budou lidé, kteří už něco v životě dokázali, a nikoliv lidé, kteří se vynoří z neznáma a řeknou, že sice nic nedokázali, ale slibují, že budou hodně pracovat. Takových lidí se varujte,“ zdůraznil Zeman.

V závěru projevu se prezident v souvislosti se „zběsilou propagandou“ kolem vakcíny proti koronaviru a roušek vrátil i k problematice sucha. „Zažil jsem klimatické šílence, kteří říkali, že letošní rok bude největší sucho za 500 let. A poté začalo intenzivně pršet. Věřte svému zdravému rozumu a nenechte se vykolejit těmi, kteří se snaží upoutat vaší pozornost na základě věcných neznalostí,“ uvedl.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme