Pochvala i kritika za útoky. Někteří čeští politici reagují na prezidentovo vánoční poselství

Prezident Miloš Zeman v sobotu ve svém vánočním poselství děkoval vládě, zdravotníkům a dalším za boj s koronavirem. Opozici, novináře a „klimatické šílence“ naopak kritizoval. Představitelé vlády a i někteří členové opozice ocenili prezidentovu výzvu k očkování. Ostatní politici spíše odmítali výroky o tom, že opoziční strany selhaly. Přečtěte si reakce na prezidentův projev, které sesbíral server iROZHLAS.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) ocenil, že prezident Zeman poděkoval vládě za boj s koronavirem. „Vážím si také toho, že pochválil práci vlády. První vlnu koronaviru jsme zvládli díky všem zdravotníkům, záchranářům, hygienikům, hasičům, policistům, vojákům a všem zodpovědným občanům, kteří za první vlny šili roušky. Nebylo to díky jedné osobě. Stejní lidé zvládají i další vlny a patří jim za to obrovské poděkování, náš vděk, naše úcta a obdiv,“ napsal na twitteru.

Jsem moc rád, že pan prezident vyzval všechny české občany k očkování. Stejně jako on jsem přesvědčen, že očkování je svítání, které je na obzoru. Naděje na návrat do normálního života. A zítra už začínáme očkovat zdravotníky a seniory.

14:11 – 26. 12. 2020

11 178

Stejně jako hlava státu i šéf kabinetu poděkoval zdravotníkům a dobrovolníkům. „Oni riskují své životy v první linii v nemocnicích, v záchrankách. Na ty musíme myslet každý den a být jim vděční,“ podotkl.

Zeman vyzval občany, aby se nechali očkovat proti covidu. Práci opozice a médií označil za selhání

Číst článek

Také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ocenila Zemanovo poděkování vládě. „Děkuji panu prezidentovi za milé vánoční poselství, plné naděje z roku příštího a důvěry ve zdravý rozum každého z nás. Sdílím jeho přesvědčení o radostnějších dnech, které nás v roce 2021 čekají,“ napsala.

Ze strany hlavy státu se jí líbila hlavně podpora národohospodářské politiky hlavy státu. „Věřím, že správnost zvolené cesty jednou potvrdí i budoucnost. Potěšila mě také prezidentova důvěra v program Covid III, který vznikl na základě historicky prvního zákona o poskytnutí státní záruky na provozní i investiční úvěry z dílny ministerstva financí. Celkový objem záruk 150 miliard korun umožní poskytnout garantované půjčky za téměř 500 miliard,“ sdělila.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) také ocenil, že Zeman vyzvedl potřebu a přínos očkování. „Jsem rád, že podpořil ty, kteří stojí v první linii a podpořil i postup vlády. Potěšilo mě, že se jasně vymezil proti těm, kteří vládní opatření nedodržují,“ napsal ČTK Hamáček.

Kritika útoků i podpory vlády

Stejný názor měl i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Je dobře, že prezident Zeman vyzval k očkováni a poděkoval lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně,“ řekl s tím, že „nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média“ nebude kvůli vánočnímu času komentovat.

DOKUMENT: ‚Musím pochválit vládu za boj s covidem. Nechte se očkovat.‘ Přečtěte si prezidentovo poselství

Číst článek

Ty kritizoval například pirátský poslanec Tomáš Martínek. „Tak letošní projev prezidenta Miloše Zemana jsem vážně nedokázal dokoukat, tolik lží a nenávisti v prvních několika minutách by měl problém zvládnout kdejaký diktátor,“ napsal na twitteru.

Zemanův výrok, že opozice selhala, není podle Martínka pravdivý, protože Piráti podle něj na jaře předložili řadu návrhů, které vláda často se zpožděním přebírá. „Nenávistné útoky na novináře musím razantně odsoudit, to není hodno prezidenta demokratické země,“ doplnil.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou slova hlavy státu důkazem o dobré práci, kterou opozice odvádí. „Na zamyšlení by bylo, kdyby nás prezident plný nenávisti chválil,“ myslí si.

Když pan Zeman kritizuje opozici, je to znak, že děláme dobře svou práci.

Na zamyšlení by bylo, kdyby nás prezident plný nenávisti chválil.

13:20 – 26. 12. 2020

60 2689

SPD podle šéfa hnutí Tomia Okamury respektuje Zemanovy názory, ale nesdílí jeho nekritický pohled na činnost vlády. „Nemůžeme gratulovat vládě za odvahu se zadlužit. Když si stát půjčuje, nesmí hrát roli odvaha se zadlužit, ale zdravý rozum a ekonomická úvaha půjčit si jen na smysluplné a návratné investice,“ uvedl Okamura.

Prezident Zeman úkoloval tajnou službu. Požadoval jména ruských špionů i detaily živých operací

Číst článek

Za zajímavý podnět považuje návrh na legislativní ukotvení podpory dobrovolnictví. SPD by takový předpis podpořila, podotkl Okamura. „A měl jsem lidskou radost, že pan prezident už nemá ortézu a že vypadá zdravotně dobře,“ konstatoval. Zeman na veřejnosti odložil ortézu po zlomenině ruky poprvé od srpnové operace.

Zemana za jeho slova kritizoval místopředseda STAN Petr Gazdík. „Jsem moc rád, že se pan prezident tentokrát pozapomněl a obejmul nás vánočním poselstvím plným lásky, smířlivosti a dobroty vůči všem. A teď vážně: zlobu a rozeštvávání zrovna na letošní Vánoce od hlavy státu fakt potřebujeme,“ reagoval na Zemanovo vánoční poselství.

Jsem moc rád, že se pan prezident tentokrát pozapomněl a obejmul nás vánočním poselstvím plným lásky, smířlivosti a dobroty vůči všem. 🎄A teď vážně: zlobu a rozeštvávání zrovna letošní Vánoce od hlavy státu fakt potřebujeme...

13:15 – 26. 12. 2020

14 383

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme