Vítejte v úspěšné zemi, jejíž problém je pomalost, řekl Zeman. Ohledně klimatu se označil za kacíře

Problémem České republiky je podle prezidenta Miloše Zemana pomalost, a to jak soudnictví, tak stavebního řízení a výstavby dopravní infrastruktury. Řekl to ve čtvrtečním Vánočním poselství prezidenta republiky. Jinak je podle něj ale Česko úspěšnou zemí.

Lány (Kladensko) (Aktualizováno: 13:17 26. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dovolte mi, abych začal stejně, jako když jsem se setkal s asi stovkou zahraničních velvyslanců. Řekl jsem jim: Vítejte v úspěšné zemi. Zemi, která má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, má stabilní ekonomický růst, má relativně klesající a poměrně nízký státní dluh,“ řekl prezident Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

Jako každá země má ale Česká republika podle něj své problémy, které shrnul pod termín „pomalost“. Zopakoval, že soudní řízení trvají neúměrně dlouho.

„Víte, že například H-System trval 20 let, kauza Vlasty Parkanové a letadel CASA ještě není skončená a už trvá 10 let, a i když David Rath byl doslova přichycen s úplatkem v ruce, soudní proces s ním trval sedm let,“ vypočítal.

Úspěšná země, pomalost i klimatická změna. Přečtěte si celé vánoční poselství prezidenta Zemana

Číst článek

Hlava státu doufá, že situaci změní ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

„Pokud jde o stavební řízení, jsme na krásném 162. místě na světě ze 180 států. Někde na úrovni Burkiny Faso a dalších afrických zemí,“ vadí Miloši Zemanovi a vyzval k ministryni místního rozvoje Kláru Dostálovou (za ANO) k předložení nového stavebního zákona.

Prezident Miloš Zeman také věří, že ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) pomůže přispět k tomu, aby „dálnice se nepřipravovala 13 let“.

Prezident také pochválil vládu za předložení Národního investičního plánu. „Prostudoval jsem si tento plán a vím, že obsahuje i termíny, vím, že obsahuje i rozpočtované výdaje. Trochu mě jenom zamrzelo, že výstavba nových jaderných bloků je v tomto Národním investičním plánu poněkud zpožděna,“ chválila hlava státu.

Od Společnosti národů k ‚lepšolidem‘. Poslechněte si prezidentské vánoční projevy od roku 1935 dodnes

Číst článek

Klimatický kacíř

Prezident sám sebe v poselství nazval kacířem, protože diskuse o klimatických změnách se podle něj stává náboženstvím a on sám ji neuznává.

„Již miliony let se na naší planetě střídají teplá a chladná období. Uvádí se, že před několika miliony let dokonce byla průměrná teplota na zeměkouli o tři stupně vyšší, než je dnes. A nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je právě lidská činnost, a nikoli přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy,“ dodal.

Opět také kritizoval podporu obnovitelných zdrojů. „Česká republika vydává na obnovitelné zdroje, zejména solární a větrnou energetiku, desítky miliard korun ročně. Tyto zdroje jsou dotovány ve prospěch solárních baronů, ve skutečnosti produkce solárních elektráren představuje tři procenta skutečné produkce elektřiny v České republice,“ popsal s tím, že jsou navíc nestabilní a je potřeba tyto zdroje zálohovat klasickými elektrárnami.

Anna Kottová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme