Miloš Zeman ve volbách podpoří některé sociální demokraty

Podporu bývalého předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana v nadcházejících volbách dostane premiér Jiří Paroubek. Zeman to prohlásil po víkendové návštěvě ministerského předsedy na jeho chalupě v Jizerských horách. Naopak se Zemanovou podporou nemůže počítat předseda ČSSD Stanislav Gross, bude-li ve volbách kandidovat. Zeman ho nepovažuje za dobrého šéfa strany. Zopakoval také, že nebude usilovat o žádnou funkci. Kariérní řád, který Zeman současnému předsedovi vlády nastínil, Paroubek vítá a souhlasí s ním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Zatímco v sobotu oba politici sršeli vtipem, v neděli byli věcnější. "Asi by bylo nejlépe říci dohodli jsme se, že se dohodneme," oznámil premiér Paroubek.

"Dohodli jsme se také, že nám jde v první řadě o českou veřejnost a o sociální demokracii, to znamená, že se nám jedná o to, abychom zabránili Modré šanci," doplnil Paroubek.

Možností, jak pozvednout stranu a zamezit volebnímu úspěchu občanských demokratů, je podle obou politiků několik. Rozhodně to ale nebude kandidatura Miloše Zemana do některé z vysokých funkcí.

"Já jsem trvale nejenom Jiřímu Paroubkovi, ale i dalším odmítl jakékoliv funkce, ale to nic nemění na tom, že mám zájem, aby sociální demokracie byla úspěšná," prohlásil Zeman.

Zeman podpoří některé volební kandidáty ČSSD

Bývalý premiér a předseda ČSSD slíbil Paroubkovi, kterého by rád viděl jako volebního lídra, svou podporu, podle svých slov je připraven, bude-li o to požádán, selektivně podpořit i jiné poslance sociální demokracie.

Mnohé z nich prý ale rozhodně nepodpoří, protože pochybuje o jejich "intelektuálních a mravních kvalitách" a považuje je za "žvanily" a lidi, které podezřívá z klientelismu. Jejich počet ani jména však neuvedl.

"Mám hlubokou nedůvěru vůči některým sociálnědemokratickým poslancům, a to vylučuje mou účast v plošné volební kampani," uvedl Zeman.

Předseda ČSSD Stanislav Gross setkání Paroubka se Zemanem nekomentoval. S premiérem se prý dohodl, že se schůzce bude mluvit pouze on jako její účastník.

Paroubek a Zeman se shodli na kariérním řádu ve straně

Miloš Zeman současně přednesl několik návrhů, jak stranu před volbami pozvednout. Jedním z nich je i takzvaný kariérní řád. Premiér Jiří Paroubek s tímto návrhem souhlasí:

"Tak, aby se dostali nahoru schopní lidé, lidé, kteří prošli komunální politikou, regionální politikou, kteří prošli - to je potřeba říct - úspěšně, že se uplatnili v nějaké veřejné funkci."

Diskuse obou mužů o kariérním řádu, ale nejen o něm, bude pokračovat u Zemana na chalupě v Novém Veselí na Vysočině. Sejít by se tam měli v srpnu nebo v září. Návrh kariérního řádu by chtěli předložit příštím sjezdu ČSSD, který by se měl konat v březnu 2007.

Zeman: Není to kritika ČSSD, ale jednotlivých členů

Zeman rozhodně odmítl, že by kritikou některých sociálních demokratů stranu poškozoval. Nekritizuje prý ČSSD, ale jednotlivé sociální demokraty, kteří straně škodí deficitem inteligence, pracovitosti nebo charakteru. Taková kritika podle jeho přesvědčení ČSSD neškodí.

Paroubek ale očekává, že se Zeman nebude vyjadřovat kontroverzně ke kandidátům, kteří mu nesedí. Selektivní podpora v kampani mu ale nevadí. "Kdo je důchodcem a neusiluje o žádné funkce, tak si může vybírat, koho podpoří, nebo nepodpoří," řekl.

Zeman a Paroubek spolu o víkendu hovořili dlouhé hodiny. Diskutovali v chalupě i na zahradě. V neděli ráno si ale našli čas i na hledání hub. Víkend s oběma politiky v Jizerských horách strávily i jejich manželky. Včera si prý dali k obědu řízek s opečenými brambory a salátem. Zeman poznamenal, že paní Paroubková je znamenitá kuchařka.

Martin Hromádka, Milan Brunclík, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme