Zeman se omluví Orbánovi za vyřazení Budapešti z top ambasád. Petříček podle něj dělá ‚hrubé chyby‘

Prezident Miloš Zeman se při páteční schůzce omluví maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi za to, že ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout velvyslanectví v Budapešti. Na plánované lednové schůzce ústavních činitelů prezident navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí. Zeman to ve čtvrtek řekl v televizi Barrandov.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman kritizoval také vyřazení Itálie ze seznamu top ambasád, vypuštění Ukrajiny a Turecka mu nevadí.

O zúžení seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti psaly čtvrteční Lidové noviny (LN). Seznam nyní obsahuje 17 z 96 českých velvyslanectví, od nového roku to bude o čtyři méně. Petříček deníku řekl, že hlavní důvod pro změnu je ekonomický, náklady se přesunou jinam, protože Česko například otevírá ambasádu v Mali. „Vracíme se do časů, kdy se seznam orientoval na velmoci, sousední země a klíčové instituce,“ řekl ministr.

‚Omluvím se‘

Podle Zemana Petříček seznam top ambasád upravil bez konzultace s prezidentem a premiérem, jeho postup je neprofesionální a Petříček dělá hrubé chyby. Nezná podle něj význam Itálie v Evropské unii a význam Maďarska ve visegrádské čtyřce.

Maďarský premiér Orbán se v Praze setká s Babišem i Zemanem. Budou jednat o obraně a evropské politice

Číst článek

„Budu mít tady zítra (v pátek) v Lánech na návštěvě Viktora Orbána, kterého bude mimo jiné doprovázet ministr zahraničních věcí. Já se jim omluvím za toto rozhodnutí,“ dodal.

Prezident Petříčka také označil za neúspěšného politika, protože opakovaně v Praze neuspěl v komunálních volbách. Uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) si mu stěžoval na negativní vliv europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministerstvu zahraničí.

Za vyřazením Budapešti ze seznamu klíčových ambasád může být podle Zemana právě Poche. Ten v minulosti o vedení české diplomacie usiloval, ale prezident ho ministrem zahraničí odmítl jmenovat.

Proti Petříčkovi

Prezident se k Petříčkovi kriticky vyjádřil už minulý týden. Na otázku Mladé fronty Dnes (MfD), zda by přijal návrh na Petříčkovo odvolání, řekl, že by Babišovi nebránil odvolat jakéhokoli ministra. Od Petříčka se Zeman liší v názoru na záměr přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, který prezident podporuje.

Vůči Petříčkovi se vymezil i Babiš. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji k hlasování o nedůvěře řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale nevidí důvod, aby se v rámci koalice Petříčkova pozice ve vládě řešila. Sám je s ministry ČSSD spokojený a žádné změny nechystá, řekl v pondělí. Podle koaliční dohody přísluší navrhovat ministry za sociální demokracii právě předsedovi strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme