Zeman ve sněmovně: pochvala kanálu Dunaj-Odra-Labe vs. kritika energetické politiky i přebujelých úřadů

Prezident Miloš Zeman (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Miloš Zeman ve středu ráno dorazil do sněmovny, aby tam před hlasováním o důvěře opět podpořil vládu Andreje Babiše. Zatímco v lednu, kdy Babiš žádal podporu pro menšinovou vládu ANO, jeho vystoupení nestačilo, nyní se očekává, že vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů důvěru získá.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:36 11. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Asi před měsícem jsem byl požádán předsedy hnutí ANO, ČSSD a KSČM o vystoupení v Poslanecké sněmovně na podporu této vlády. Rád jsem tomuto požadavku vyhověl, protože je povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, již předtím jmenoval,“ zahájil prezident Zeman svůj projev před poslanci.

„Nechci se zabývat peripetiemi, které doprovázely jednání o vzniku této vlády. A už vůbec ne personálními otázkami, jelikož je to jediné téma, jež novináři dokážou pochopit,“ zmínil Zeman, proč se bude ve svém projevu zabývat jen programovým prohlášením vlády.

„Velice si vážím toho, že v programovém prohlášení je obsažená myšlenka dlouhodobého desetiletého investičního plánu,“ pochválil dokument Zeman. „Vítám tento investiční program. Kdybych měl mluvit o svých subjektivních preferencích, pak bych dal na první místo ochranu kulturních památek, které se nám někdy rozpadají pod rukama,“ zdůraznil prezident.

Druhá Babišova vláda získala po více než patnácti hodinách jednání poslanců důvěru

Číst článek

O dopravě

„Pokud jde o výstavbu dopravní sítě, jsem rád, že pan ministr Ťok zpracoval velmi podrobný materiál, který obsahuje údaje o zahájení a doufejme i ukončení dopravních staveb. Nedávná studie proveditelnosti doporučila také můj oblíbený projekt kanál Dunaj-Odra-Labe," zmínil jedno ze svých témat Zeman.

„Mimochodem, očekávám, že se objeví poznámky o megalomanském projektu. Znám lidi, nebudu je jmenovat, pro které je každý projekt větší než velikost kurníku megalomanský,“ poznamenal Miloš Zeman. 

O energetice

„Daleko žalostnější je situace v oblasti energetiky. Zde máme sice jakousi údajnou koncepci, ale co říká? Že bychom se měli soustředit na jádro a uhlí. To je sice hezké, s tím souhlasím, ale to ještě není koncepce. Koncepce říká, že podobně jako u dopravních staveb budou konkretizovány koncepční cíle,“ prohlásil Zeman.

„Kromě toho v oblasti uhelné energetiky vůbec nevíme, co dělat, příkladem je uhelná elektrárna Počerady, kde vůbec nevím, zda ji prodat, nebo ne,“ poznamenala hlava státu.

„Naše milovaná EU se rozhodla zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů. Nemám nic proti nim, pokud jsou zasazeny do tržního prostředí. EU má představu zvyšování podílu těchto zdrojů, i když u nás nemáme ani alpské řeky, ani severoněmecké pobřeží se silnými větry,“ zkritizoval Zeman představy EU o rozvoji obnovitelných zdrojů.

Od Kramáře k Babišovi: Jak se měnila vládní prohlášení

Číst článek

O rozpočtu

„Pochvala sice těší, ale kritika inspiruje,“ zahájil Zeman druhou část projevu, v níž se soustředil na - podle něj - slabiny vládního prohlášení. Mimo jiné zmínil, že z dokumentu není jasné, kde Babiš a spol. vezmou peníze na své sliby.

„Objevují se názory, že takovým zdrojem by měl být deficitní rozpočet. Je to hezký alibismus,“ vytkl Babišovi prezident. „Politika je také o symbolech a gestech a pokud jsme se v minulosti zavázali, že budeme plynule snižovat rozpočtový deficit, neměli bychom ho uchovávat v této výši. Jsem pro deficit v době krize, ne v době ekonomického růstu,“ zdůraznil Zeman. „Měli bychom směřovat minimálně k vyrovnanému rozpočtu, ne-li rozpočtu přebytkovému,“ dodal.

O úsporách

Podle Zemana by vláda měla hledat místa, kde je možné ušetřit. A také nabídl hned dvě oblasti: dotace do obnovitelných zdrojů a zeštíhlení státních úřadů.

„Ročně vyhazujeme na podporu obnovitelných zdrojů 48 miliard korun. Je to chyba minulých vlád, tehdejšího zeleného šílenství, to nás ale nezbavuje odpovědnosti,“ zlobil se Zeman a hned dodal, že společně s šéfem ČEZ Danielem Benešem domluvil plán, jak plýtvání omezit: „ČEZ dá zadarmo úřadu vlády právnicky tým, který bude hledat způsoby řešení tohoto problému.“

Babiš: Se Sobotkou jsem si nikdy nepsal ani netelefonoval. S Hamáčkem letím na summit NATO

Číst článek

Poslední problém, který Zeman zmínil, je přebujelost státních úřadů. Uvedl, že za jeho vlády bylo 80 tisíc státních úředníků, dnes jich je podle něj 150 tisíc. „Že si tito lidé, aby ospravedlnili svou existenci, vymýšlejí práci, která je často zbytečná, je jedna věc, že tomu bezmocně přihlížíme, je věc druhá,“ zamyslel se prezident a zdůraznil, že nemluví obecně o státních zaměstnancích.

„Proč se neinspirovat myšlenkou robotizace a nealgoritmizovat státní správu... propouštění úředníci bezesporu najdou při nedostatku pracovních sil pohodlně práci v soukromém sektoru,“ nabídl svou vizi.

Na závěr

„Jestliže Poslanecká sněmovna dnes vysloví důvěru vládě České republiky, bude to naše vláda, vláda všech občanů našeho státu, a to bez ohledu na to, z jakých parlamentních subjektů je složená,“ pronesl Miloš Zeman v závěru svého projevu v dolní komoře.

„Všichni v této místnosti se snažíme pracovat pro Českou republiku, vzdor různým názorům, a já bych vám závěrem chtěl ze srdce popřát, aby se vám tato práce dařila a chtěl bych popřát České republice, aby byla uspěšným, klidným a bohatým státem,“ zakončil Zeman projev.

Česko je bez vlády s důvěrou 263 dnů. Koaliční vláda ANO a ČSSD má v dolní komoře dohromady 93 hlasů z 200. S podporou 15 poslanců KSČM tak má zajištěnou většinu. Šest zbylých opozičních stran bude hlasovat proti.

mos, Martin Samek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme