Na prezidenta by mohl kandidovat Klaus mladší. O pomníku pro vlasovce bych pochyboval, říká Zeman

Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale spoluprací s nacisty dopustili válečné zrady, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro sobotní Mf Dnes. O tom, že by měli mít v Praze pomník, proto pochybuje. V rozhovoru Zeman hovořil také o svém možném nástupci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání 28. října 2019. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) plánuje v této městské části vybudovat vlasovcům pomník, proti jeho záměru se již dříve ohradilo ruské velvyslanectví v Praze. Záměr bude projednávat zastupitelstvo Řeporyjí 16. prosince.

Moderátoři vs. politik v ruské televizi? ‚V Norimberku vlasovce neřešili,‘ dává historik za pravdu Novotnému

Číst článek

Prezident na dotaz, zda si vlasovci památník zaslouží, řekl, že by o tom pochyboval. „Máme tady několik dnů, kdy objektivně řečeno vlasovci skutečně pomohli Praze. To nelze popřít. A prý asi tři stovky z nich tady padly. Na druhé straně tady máme historii Ruské osvobozenecké armády vedené generálem Vlasovem, která je ve všech armádách světa kvalifikována jako válečná zrada, a ve všech armádách světa se váleční zrádci popravují,“ uvedl Zeman pro Mf Dnes.

Na dotaz, jak se to slučuje s tím, že v roce 2015 při návštěvě Ruské federace rovněž mluvil o uctění památky padlých vlasovců, Zeman odpověděl příslovím: „Za staré zásluhy se hluboko pokloňte, za nové zločiny z hrušky dolů. Já bych to obrátil. Pokloňte se za pomoc Praze, ale nezapomeňte na staré zločiny“.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S nacisty pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Jejich velitel Andrej Vlasov byl sovětský generál, kterého zajali nacisté. Po skončení války jej Sověti popravili.

Kandidatura Klause mladšího

Prezident Zeman se v rozhovoru vyjádřil také ke svému možnému nástupci. Osobně na Hradě podle svých slov zůstane do konce volebního období, nuceného předčasného konce, například kvůli zdravotním problémům, se nebojí.

Budoucí prezident? ‚Zajímavé by bylo utkání Středuly s Dlouhým,‘ prohlásil Zeman

Číst článek

Mezi lidmi, kteří by se mu jako kandidáti zamlouvali, zmínil také Václava Klause mladšího. „I když v jeho případě se domnívám, že bude mít dost práce s vybudováním vlastní politické strany. A já bych si jako občan, nikoli jako prezident, docela přál, aby se ta Trikolóra do parlamentu dostala,“ řekl Zeman.

Zeman také uvedl, že „užiteční“ by pro Českou republiku mohli být třeba šéf odborů Josef Středula nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Spolu s Andrejem Babišem je Zeman v souvislosti s příští hlavou státu zmínil už v minulosti.

Prezident v rozhovoru také zopakoval svůj postoj ke středečnímu rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zeman, který obnovil stíhání premiéra Babiše, a možné abolici pro předsedu vlády, po které prezident oproti dřívějším prohlášením nesáhne.

zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme