Zeman slíbil zveřejnit svou kompletní zdravotní dokumentaci. ‚Celá určitě nebude,‘ popřela to nemocnice

Prezident Miloš Zeman při odchodu z Poslanecké sněmovny uvedl, že ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. Náměstek ředitele nemocnice ale následně upřesnil, že o kompletní dokumentaci nepůjde. Zeman dále uvedl, že nemá jiný problém než bolavé nohy, a doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:46 23. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan doktor Zavoral ve čtvrtek zveřejní moji kompletní zdravotní dokumentaci, ze které vyplývá, že můj jediný problém jsou bolavé nohy," řekl Zeman.

„Ten záměr na zveřejnění tam je – nebo spíš pan prezident dal souhlas,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Jitka Zinke následně na dotaz serveru iROZHLAS. Čas a další podrobnosti však neuvedla s tím, že vše je nyní ve stadiu příprav. Dodala, že dokumentace by měla být nejspíše publikována v písemné formě.

Šéf lékařské komory Kubek: Zeman by měl o svém zdraví informovat pravdivě. Každý vidí, že není zdráv

Číst článek

Informaci, kterou uvedl prezident, pro Deník N ale později popřel náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice Ivan Jeřábek.

„Celá dokumentace určitě nebude k dispozici, to nám ani nepovoluje zákon. Nicméně, bylo domluveno s reprezentanty, tedy mluvčím Hradu a tak podobně, že vydáme nějaké definitivní shrnutí toho léčebného a rehabilitačního postupu, takže to bude k dispozici zítra písemně včetně shrnutí těch dosavadních nálezů, a eventuálně doporučení dalšího postupu,“ dodal Jeřábek pro Radiožurnál.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že Hrad ponechává postup plně na nemocnici, která je k tomu kompetentní.

Výzva

Prezident lékařské komory Milan Kubek už v úterý řekl pro Českou televizi, že by měl prezident ve svém vlastním zájmu zveřejnit pravdivé informace o svém zdravotním stavu.

„Všichni víme, že je to starý muž, všichni vidíme, že mu síly ubývají, a je jasné, že není zcela zdráv,“ řekl ve vysílání České televize Kubek. Také upozornil na to, že prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky. Lidé tak podle něj mají právo vědět, v jakém je zdravotním stavu.

Zeman byl v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích minulý týden na čtyřdenním pobytu. Ukončil jej v neděli, Hrad jej označil za rekondiční. Nemocnice po ukončení pobytu uvedla, že Zeman byl v neděli v dobré kondici a v nemocnici nepodstoupil žádný zákrok.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček prezidentův pobyt v nemocnici zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být Zeman „absolutně fit“.

Cesta do sněmovny

Prvním vystoupením prezidenta na veřejnosti od hospitalizace byl středeční projev ve sněmovně, kde podpořil vládní návrh státního rozpočtu na příští rok.

Hospodařit se bude se schodkem 40 miliard, poslanci v úvodním kole schválili základní podobu rozpočtu

Číst článek

Prezident ve středu při příchodu do budovy prohlásil, že mu jeho okolí říká, že vypadá dobře. K cestě do prvního patra, kde je jednací sál, využil stejně jako loni výtah, v minulosti používal slavnostní schodiště.

Při čekání na své vystoupení ve sněmovně Zeman využil křeslo, aby nemusel stát. Dlouhodobě má problém s nemocnýma nohama – v důsledku cukrovky trpí neuropatií. Svému doprovodu v té souvislosti citoval někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, že se dožil vysokého věku, protože nestál, ale seděl.

Před poslanci měl Zeman asi dvanáctiminutový projev, sám ho ohodnotil jako stručný.

„Jindy povídám,“ řekl svému doprovodu cestou na krátké jednání se šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Vondráčkovi před cestou do jeho kanceláře řekl „budeš zase uzen“, čímž odkázal na dřívější konstatování předsedy sněmovny, že se při setkání s prezidentem, který je silný kuřák, cítil jako moravské uzené. Zeman na doporučení lékařů nedávno omezil kouření ze 60 na 40 cigaret denně.

mat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme