Nešiřte dezinformace, ubližujete pozůstalým, vzkázal Zemanovi syn jedné z obětí vrbětického výbuchu

Šíříte dezinformace, napsal prezidentovi Miloši Zemanovi v otevřeném dopise syn jednoho ze dvou zaměstnanců firmy Imex Group, kteří zahynuli v říjnu 2014 při explozi muničního skladu ve Vrběticích. Právník Ondřej Havránek pak prezidenta vyzval, aby s uváděním nepravd přestal, jelikož tím ubližuje pozůstalým.

Ostrava (Aktualizováno: 12:21 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích existuje více vyšetřovacích verzí | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident dříve řekl, že kromě verze o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU dlouhodobě existuje i verze o neodborné manipulaci s výbušninami. V rozhovoru na Frekvenci 1 navíc 16. května odkázal na rozhovor s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), podle které mohly výbuchy sloužit k zakrytí manka v muničním skladu. Tím však hlava státu podle pozůstalých šíří nepravdy.

Zeman zopakoval, že existuje více verzí k Vrběticím. ‚Neumím si to vysvětlit, verze je jedna,‘ reagoval Babiš

Číst článek

„Bezprostředně po vašem projevu byly lidmi obeznámenými s vyšetřováním vaše závěry týkající se další vyšetřovací verze odmítnuty a bylo jasně deklarováno, že v současné době je pouze jedna jediná vyšetřovací verze, spojená se zapojením agentů ruské GRU,“ uvedl Havránek v textu.

Policie ani další vyšetřující složky existenci vícera verzí nepotvrdily. I zástupci vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) opakovaně trvali na tom, že existuje jediná vyšetřovací verze týkající se právě zapojení ruských agentů.

Havránka zaráží, jak může být hlava státu zdrojem dezinformací a „evidentně nesprávných a nepravdivých informací“ a ty mediálně prezentovat. „Přestaňte šířit nepravdy, a otírat se tak potažmo o osobu mého otce nepravdivými informacemi či vlastními nepodloženými závěry. Ubližuje to minimálně mně, celé naší rodině a předpokládám, že také pozůstalým po druhém zemřelém. Historicky jste již prokázal, že trpíte nedostatkem empatie a umíte arogantně přehlížet kruciální lidský rozměr věcí, mám však za to, že už by to opravdu stačilo,“ vzkázal Havránek hlavě státu.

„Pan Havránek panu prezidentovi velmi křivdí. Ale to si musí srovnat se svým svědomím,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v reakci na dopis prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem. Rusko obvinění odmítá.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme