Babiš poslal Zemanovi dopis. Apeluje na to, aby Cimický nedostal vyznamenání

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu poslal Miloši Zemanovi dopis, ve kterém apeluje na to, aby známý psychiatr Jan Cimický nedostal od Miloše Zemana vyznamenání. „Považuji za vhodné, aby bylo od udělení státního vyznamenání panu Janu Cimickému upuštěno,“ stojí v dopise, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Premiér tak reaguje na svědectví žen, které tvrdí, že je Cimický sexuálně zneužil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš po schůzce v Lánech.

Andrej Babiš po schůzce v Lánech. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Andrej Babiš v pondělí tvrdil, že by hlava státu měla od vyznamenání pro psychiatra Jana Cimického upustit. Svůj postoj potvrdil i dopisem, který ve středu zaslal prezidentské kanceláři. Server iROZHLAS.cz má dopis k dispozici.

Hned v úvodu Babiš prezidentovi svůj postoj odůvodňuje tím, že svědectví žen, které tvrdí, že je známý psychiatr Jan Cimický sexuálně zneužil, přibývá. 

Dopis pro Zemana

„V mediálním prostoru se objevily velmi znepokojující zprávy o podezření ze sexuálního nátlaku a sexuálního zneužívání žen ze strany pana Jana Cimického, kterého se měl dopustit při výkonu své profese,“ píše premiér Zemanovi.

Svědectvími se začala zabývat i policie, která vyzvala případné poškozené a svědky, aby se přihlásili vyšetřovatelům. 

‚Měl bílý plášť a autoritu.‘ Reportérka ČT popisuje příběhy žen, které viní psychiatra Cimického ze zneužívání

Číst článek

Premiér dále píše, že ctí presumpci neviny a není schopen posoudit pravdivost výpovědí. „Domnívám se, že s ohledem na závažnost těchto podezření považuji za vhodné, aby bylo od udělení státního vyznamenání Janu Cimickému upuštěno,“ stojí v dopisu. 

Jak se prezident k dopisu staví, není jasné. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na dotazy serveru iROZHLAS.cz nereagoval. 

Schůzka v nemocnici

V úterý ale prezident Miloš Zeman přes svůj tiskový odbor vzkázal, že ve věci udělení vyznamenání se jeho postoj ani ve světle policejního vyšetřování nemění. 

„Rozhodnutí o případné změně seznamu vyznamenaných je výhradně v kompetenci prezidenta republiky a prozatím v seznamu publikovaném dne 28. října žádná změna neproběhla,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky (KPR).

Státní vyznamenání pro psychiatra Cimického? ‚Zatím se nic nezměnilo,‘ vzkázala hradní kancelář

Číst článek

Podle něj by případné odebrání vyznamenání zveřejnili na webových stránkách Pražského hradu.

Na prezidentův postoj se ve středu podle tří Zemanových spolupracovníků ptal kancléř Vratislav Mynář. Ten Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici, kde hlava státu pobývá od 10. října.

Z jednání podle tří zdrojů vzešlo, že prezidentská kancelář vyčká, jak bude probíhat policejní vyšetřování. Mynář ale jednání komentovat nechtěl, stejně tak podrobnosti nesdělil mluvčí Ovčáček.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme