Josef Bílý, Stanislav Čeček, Josef Husárek. Prezident udělí Řád bílého lva prvorepublikovým generálům

Prezident Miloš Zeman dnes večer ve Vladislavském sále ocení nejvyšším stupněm Řádu bílého lva tři generály z období první republiky Stanislava Čečka, Karla Husárka a Josefa Bílého. Prezident to řekl při jmenování nových generálů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ocení Řádem bílého lva tři generály | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

„Bude to vyznamenání (Řád) bílého lva první třídy vojenské skupiny. Těmi vyznamenanými jsou generál Čeček, generál Husárek a generál Bílý,“ řekl Zeman.

Šéf BIS Koudelka nebude generálem. Prezident ho nejmenoval, i když to dříve slíbil premiérovi

Číst článek

Poznamenal, že dnes povýšené generály s oceněnými spojuje jejich snaha o to, aby Česko mělo schopnou, bojeschopnou a demokratickou armádu.

Karel Husárek (1893-1972) za první světové války působil jako legionář v Rusku. V roce 1935 se stal vrchním velitelem opevňovacích prací.

I Stanislav Čeček (1886-1930) se zapojil do bojů československých legií v Rusku, zúčastnil se bitev u Zborova či Bachmače. Byl jedním z důležitých legionářských velitelů. Za první republiky působil například jako náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

O vyznamenání Josefa Bílého (1872-1941) již Zeman informoval. Bílý byl mezi zakladateli protinacistické odbojové organizace Obrana národa a později se stal jejím prvním hlavním velitelem. Po nástupu říšského protektora Reinharda Heydricha k moci byl mezi prvními popravenými.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme