Zeman zahájil nový školní rok na brněnské škole. Před prvňáky mluvil i o hladových dětech

Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok v brněnské základní a mateřské škole v Merhautově ulici, kam dorazil na pozvání tamní ředitelky Jany Foltýnové. V tělocvičně školy ho kromě prvňáčků přivítali i jejich rodiče. Do Brna Zeman přiletěl v úterý armádním letadlem CASA, zpět do Prahy se vrací hned ve středu.

Brno (Aktualizováno: 18:14 1. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman na úvod projevu poděkoval za pozvání a zmínil se o případech, kdy se ve škole objevily případy zkolabování z hladu.

Zeman na začátek školního roku do Brna přiletěl. Zvolil jeden ze šesti armádních strojů CASA

Číst článek

„V materiálech, které mi paní ředitelka předala, jsem se mimo jiné dověděl o dvou dívkách, které zkolabovaly hlady, a pak jsem se také dočetl o chlapci, který v pátek snědl 15 knedlíků, a když mu říkali, že ho bude bolet břicho, tak odpověděl, že příště bude jíst až v pondělí. Já se samozřejmě ptám, co je to za rodiny, které nedávají svým dětem najíst,“ uvedl prezident ve svém projevu s tím, že si přeje zlepšení spolupráce mezi školami a rodiči.

Zmínil i návrh zákona, který omezuje sociální dávky pro rodiče, kteří nevyhoví požadavkům na ochranu dětí.

Ředitelka školy Jana Foltýnová posléze ČTK řekla, že případy, o nichž Zeman mluvil, jsou staré několik let a prezident se je dozvěděl z materiálů a článků o škole, které si nastudoval. „Byla jsem překvapená, jak dobře je připravený,“ uvedla.

Dodala, že podobné problémy už na škole nejsou, rodiny využívají bezplatné obědy nebo svačiny za menší platbu. Škola využívá peníze z operačního programu EU.

Prezident dále děti nabádal, aby se nezapomněly školou bavit a především si našly nové kamarády. „Kamarády, se kterými možná budete soutěžit, ale kteří vám také občas pomůžou, a takový kamarád, to je pravý poklad,“ řekl Zeman.

Prvňáčkům popřál „úsměv, radost ze života, hodně toho jídla, kamarády a mít pocit úspěchu na základě soutěže ve škole, soutěže, která vás bude bavit“.

Hlavu státu pozvala dopisem škola, protože tam měla loni školní rok zahajovat prezidentova žena Ivana Zemanová, ovšem kvůli zdravotním důvodům musel prezident návštěvu kraje zrušit.

Škola má podle informací ČTK zhruba 550 žáků. Asi polovina má doporučení ze speciálně pedagogického centra. Na škole působí v rámci inkluze asi 30 asistentů pedagoga.

Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok na Základní škole v Merhautově ulici v Brně | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme