Miloš Zeman zahájil schůzky s politiky, LIDEM nepozve

Budoucí prezident Miloš Zeman dnes zahájil sérii setkání s politiky, sešel se s místopředsedou ČSSD a Senátu Zdeňkem Škromachem. V úterý pak míří na Hrad za Václavem Klausem, poté se postupně sejde se šéfy parlamentních stran. Do své kanceláře v Loretánské ulici ale nepozve vládní stranu LIDEM. Vadí mu, že nevzešla z voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující prezident Miloš Zeman přichází do své kanceláře v Loretánské ulici v Praze | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman znovu zopakoval ten argument, který na adresu liberálních demokratů řekl bezprostředně po volbách, tedy že nejsou legitimní stranou, protože je nikdo nezvolil a do sněmovny se dostali na kandidátce Věcí veřejných.

A právě to je podle šéfa Strany práv občanů – zemanovců Vratislava Mynáře důvod, proč nový prezident se schůzkou s Karolínou Peake nepočítá:

„Miloš Zeman už to deklaroval; strana LIDEM neprošla podle Miloše Zemana tím, řekněme, předvolebním peklem a nevysloužila si podporu lidí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány budoucí hlavy státu zjišťovala reportérka Martina Spěváčková

Karolína Peake v rozhovoru pro Radiožurnál řekla, že takovou informaci oficiálně nedostala. O setkání se Zemanem prý stojí a zmiňované důvody odmítá:

„Budu to chápat tak, že se zkrátka scházejí jenom kluci s kluky a holky k tomu pozvané nejsou.“

V úterý Zeman zamíří na Hrad, ještě jako host

Zítra po obědě Miloš Zeman zamíří na Pražský hrad, a to ještě v roli hosta. Sejde se tam s končícím prezidentem Václavem Klausem. Co konkrétně budou probírat, obě strany zatím tají.

Odpoledne pak nově zvolený prezident ve své kanceláři v Loretánské ulici přijme premiéra a šéfa ODS Petra Nečase. Jejich setkaní zřejmě nebude příliš vřelé, ale spíše pracovní. Zeman se totiž netají nesouhlasem s vládními kroky a na kritice koaličního kabinetu postavil svou i prezidentskou kampaň.

Ve středu se pak Zeman potká se šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a do čtvrtka by měl postupně jednat i s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, KSČM Vojtěchem Filipem a místopředsedkyní Věcí veřejných Kateřinou Klasnovou.

Podle Zemana prý ústava umožňuje prezidentovi bezpodmínečně odvolat premiéra

Číst článek

Zeman už také dokončuje svůj inaugurační projev, zvětší části ho má už prý hotový. V té souvislosti objevily i spekulace, že by mohl obnovit tradici děkovné mše Te Deum. Tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal tvrdí, že katolická církev žádný takový požadavek zatím nedostala. Podle něj náleží příprava ceremoniálu výhradně do režie Hradu.

„V této chvíli to vypadá tak, že zřejmě by bylo hezké, kdyby po inauguraci se šel nový pan prezident do katedrály, do Svatováclavské kaple poklonit zakladateli našeho státu, svatému Václavovi a zapěl by se při tom Svatováclavský chorál. Tím by vlastně vyjádřil určitou úctu k tradicím a také svatému Václavovi,“ naznačil Badal.

Kdo bude kancléřem

Spekuluje se také o tom, kdo obsadí post kancléře. Padá jméno Jiří Balvín - bývalý ředitel České televize, nebo TV Óčko. Ten byl dnes hostem Dvaceti minut Radiožurnálu a k možnosti, že by se stal kancléřem, se vyjádřil takto:

„Kdybych to věděl, tak bych alespoň připustil to, že nějaká jednání probíhají. Miloš Zeman má kolem sebe velmi úzký štáb, tří, čtyř lidí. Já do něj nepatřím. Byl jsem do něj přijat jako člověk, který odpoví na otázku, co se týká médií, pokud ji Miloš Zeman položí, nebo pokud ji třeba položil mně velmi sympatický pan Roman Lipták,“ řekl Jiří Balvín.

Přehrát

00:00 / 00:00

K Zemanovým jednáním se vyjádřil komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko

„Kancléř, to není ministr, není to žádná funkce, která by měla do něčeho zasahovat,“ zdůraznil komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko.

„Je to v podstatě úředník, který by měl spravovat prezidentovu kancelář a plnit jeho pokyny. Měl by to být úředník. Jiří Balvín projevil jakési manažerské předpoklady, takže to klidně může být i on.“

Jak Kubičko připomněl, Zeman sliboval, že skončí éra, kdy prezidentovi úředníci a poradci byli zároveň jeho mluvčími a ideology. „V tomto duchu by bylo dobré, kdyby úřednická místa obsadili lidé s úřednickou praxí, nikoli ideologové.

mta, mkp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme