Zemanův expertní tým označil dvě bezpečnostní rizika pro Česko, migraci a terorismus, uvedl Ovčáček

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana se vyslovil pro zásadní posílení ochrany českých hranic. Uvedl to v neděli prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Tým podle něj také identifikoval pro Česko dvě bezpečnostní rizika, a to migraci a terorismus. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek z ČSSD označil za priority hlavně mírnit humanitární krizi, zabránit nelegální migraci a také boj s terorismem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milloš Zeman

Milloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Expertní tým prezidenta republiky se na svém zasedání zabýval důsledky neúspěšné mise NATO v Afghánistánu. Identifikoval pro Českou republiku dvě bezpečnostní rizika, a to migrační a teroristické,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vyslovil se pro zásadní posílení ochrany našich státních hranic, ve spolupráci s dalšími zeměmi EU,“ dodal.

Jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana zúčastnil kromě ministra zahraničí Jakuba Kulhánka také ministr obrany za ANO Lubomír Metnar.

Zeman v poslední době opakovaně kritizoval stažení aliance z Afghánistánu. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě.

Parlamentním listům v polovině srpna poté, co Tálibán obsadil celý Afghánistán, řekl, že USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. Stažení z Afghánistánu označil za zbabělost.

Prezident uvedl, že české obranné výdaje byly dosud motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance. „A tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obranu, na národní akvizice,“ řekl Zeman v srpnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme