Zeman je nemocný, v práci ho to ale neomezuje, uvedl Hrad. Jeho účast v povolební debatě zrušil

Prezident Miloš Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, současný stav ho neomezuje ve výkonu ústavních povinností, řekl Rádiu Z prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj nyní na zámku v Lánech nabírá síly, pravidelně k němu jezdí jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Spekulace o vážném stavu prezidenta označil za fámy a dezinformace. Hrad přesto zrušil kvůli Zemanovu zdraví jeho účast v nedělní povolební debatě v CNN Prima News.

Praha (Aktualizováno: 13:10 8. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jitka Zinke v pátek uvedla, že prezident Miloš Zeman je léčen ambulantně, součástí péče jsou i pravidelné lékařské kontroly.

Změna: prezident Zeman se veřejnosti neukáže, urnu mu nakonec přinese volební komise až do zámku

Číst článek

Ovčáček podotkl, že Zemana zdravotní stav nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády. Za prioritu označil to, aby Zeman „nabral sil a byl pevného zdraví“.

Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,“ řekl Ovčáček. „Chtěl bych rozptýlit všechny ty fámy, dezinformace, různé obavy, o pana prezidenta je velmi dobře postaráno, je mu poskytována vysoce kvalitní péče,“ dodal.

Zeman měl zároveň v neděli vystoupit v televizi CNN Prima News – televize ale v pátek oznámila, že Pražský hrad Zemanovu účast na povolební debatě zrušil. Prezidentův mluvčí nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem.

„Pana prezidenta navštívil profesor Miroslav Zavoral, který je ošetřujícím lékařem pana prezidenta. Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ citovala televize Ovčáčka.

Hrad zrušil nedělní účast prezidenta Miloše Zemana v nedělní Partii na Primě a CNN Prima NEWS. Důvodem je zdraví hlavy státu. cnn.iprima.cz/zeman-zrusil-n…

11:33 – 08. 10. 2021

10 75

Zveřejní Hrad podrobnosti?

Ovčáček zároveň odmítl, že by Pražský hrad měl zveřejnit podrobnosti o Zemanově zdravotním stavu. Když jsou lidé nemocní, potřebují podle něj být „chvíli v klidu“. Poznamenal, že Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, což nepovažuje za důvod, aby podával abdikaci.

Bližší podrobnosti ohledně zdravotního stavu mluvčí uvést nechtěl, zdraví podle něj není věcí ke komentování. Odmítl, že by Zemanovo okolí mohlo jeho zdravotní stav zneužívat ve svůj prospěch. „K ničemu takovému nedochází, naší snahou je pomoci panu prezidentovi, být mu po ruce,“ řekl.

Ve čtvrtek Zemana v Lánech navštívil Zavoral, který mu měl podle informací Deníku N již v pondělí doporučit návrat do nemocnice. Zeman to odmítl. Po čtvrteční kontrole se prezident rozhodl volit na zámku v Lánech, v minulosti svůj hlas pravidelně odevzdával v základní škole v pražské Brdičkově ulici. Podle vyjádření Pražského hradu bude na doporučení lékaře upraven i další program.

Zeman strávil v září v Ústřední vojenské nemocnici v Praze celkem osm nocí, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, během něhož prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. Od té doby je Zeman v Lánech, kde absolvoval několik pracovních schůzek se zástupci vlády a opozice, přijal také maďarského premiéra Viktora Orbána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme