Bartík tvrzením o Zemanově rakovině nespáchal trestný čin, rozhodli policisté. Případ odložili

Policie odložila trestní oznámení prezidenta Miloše Zemana na brněnského politika Svatopluka Bartíka (za Žít Brno). Podle vyšetřovatelů se Bartík svými výroky o špatném zdraví prezidenta trestného činu nedopustil. Informoval o tom server Lidovky.cz. Rozhodnutí není pravomocné. Bartík loni v listopadu na facebooku napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu několik měsíců života. Prezident to několikrát odmítl.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a aktivista Svatopluk Bartík | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas/Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Bylo vydáno usnesení o odložení věci. Policejní orgán dospěl k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a není na místě věc vyřídit jinak,“ potvrdil serveru Lidovky.cz brněnský dozorující státní zástupce Arne Nekula. 

Bartík je svi*ě, řekl prezident Zeman. Na brněnském politikovi chce vysoudit omluvu a pět milionů

Číst článek

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík rozhodnutí na svém facebooku přivítal. Dál ho ale komentovat nechtěl.

„Jelikož mému advokátovi rozhodnutí dosud nedorazilo, nebudu to komentovat. Navíc podotýkám, že odložení není dosud pravomocné,“ uvedl. „Každopádně jsem rád, těch dobrých, i předběžně dobrých zpráv bylo tento týden opravdu hodně,“ dodal Bartík.

Pražský hrad proti rozhodnutí podá stížnost, řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Lhůta pro podání by měla uplynout mezi svátky. 

Policie prověřovala dva možné přečiny. Jeden je pomluva. Tam policejní orgán dospěl k závěru, že není dána subjektivní stránka v podobě úmyslu, což zákon vyžaduje, uvedl Nekula.

Dále policie zvažovala poškozování cizích práv. Nebyla naplněna objektivní stránka. Nedošlo k vážné újmě na právech, sdělil Nekula a dodal, že primárně by věc měla být řešena v civilním sporu.

Policisté Bartíka podle serveru neobvinili, přestože doložená zdravotnická dokumentace prokázala, že prezident smrtelnou chorobou netrpěl.

„Byla vyžádána zdravotnická dokumentace, dokonce byl ve věci zpracován i znalecký posudek,“ potvrdil pro Lidovky.cz Nekula. „V objektivní rovině z toho, co bylo k dispozici, bylo vyvráceno, co prověřovaná osoba tvrdila,“ dodal Nekula.

Spor o Zemanovu údajnou rakovinu

Bartík začátkem loňského listopadu na facebooku napsal, že Zeman má rakovinu, metastáze na více místech, svou diagnózu zná a léčbu odmítl. „Prognóza 3 – 7 měsíců,“ doplnil tehdy Bartík.

Tvrzení se objevilo na internetu několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, ve kterých nakonec Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost před hlasováním právo znát informace o jeho zdravotním stavu.

Soud přerušil civilní spor, který Hrad vede s politikem Bartíkem kvůli Zemanovu zdraví

Číst článek

Na Bartíka se pak kvůli jeho slovům snesla kritika a on status ze svého facebooku smazal. Nečekal prý, jakou vlnu negativních emocí vyvolá.

„Jsem nadále přesvědčen, že veřejnost má zásadní právo znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele, zvláště je-li i nám laikům zřejmé, že není vůbec v pořádku a dotyčný o svém zdraví neříká pravdu," řekl ale v minulosti Bartík.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil tvrzení za odporné lži. Také podle Zemanova lékaře Miloslava Kalaše byly zprávy o prezidentově špatném zdravotním stavu vymyšlené a nepodložené. Prezident Zeman pak Bartíka dokonce označil za svi*i.

„Kdybych použil svého oblíbeného výrazu, že ten člověk je svi*ě, tak mě zase někdo obviní z vulgarismu. Ale on je svi*ě, protože tohle se prostě nedělá,“ prohlásil na TV Barrandov Zeman.

Na Bartíka později podali právníci prezidentské kanceláře trestní oznámení a zároveň žalobu na ochranu osobnosti, v níž požadují omluvu a pět milionů korun. Bartíkovo tvrzení totiž mohlo podle Zemana přesvědčit slabší povahy k tomu, aby ho nevolily.

Trestní oznámení nyní policie odložila, žalobou by se měl zabývat Městský soud v Brně. Pokud Zeman peníze skutečně vysoudí, chce je podle svých slov použít na charitu, konkrétně na projekt Klokánek pro ohrožené děti.

Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení.

15:53 – 07. 11. 2017

34 85

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme