Miloš Zeman bude přeložen na interní oddělení. ‚Rány jsou již uzavřené,‘ říká přednosta kliniky Keil

Bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je od minulého týdne v pražské Fakultní nemocnici (FN) Motol, lékaři v pátek přeložili z jednotky intenzivní péče (JIP) na kardiovaskulární klinice na interní kliniku. Před 17.00 to bez dalších podrobností uvedla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Praha (Aktualizováno: 18:23 22. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman, bývalý prezident České republiky | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman i tam bude v prvních dnech na JIP, poté lékaři plánují jeho přesun na standardní oddělení, řekla novinářům již v pátek dopoledne náměstkyně pro léčebně preventivní péči FN Motol Lucie Valentová Bartáková. 

Stav bývalého prezidenta Zemana je podle lékařů z podstaty jeho onemocnění nadále závažný, ale vývoj léčby je příznivý. Hrozí i opakování trombózy, čemuž lékaři přizpůsobili léčbu.

Peníze pro švagra Zemana. Státní agentura musí zveřejnit, za co mu platila 55 tisíc korun měsíčně

Číst článek

Zeman, který se léčí s diabetem, se v nemocnici minulý týden neplánovaně podrobil operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina.

Kvůli vzniklému otoku museli lékaři Zemanovi provést dvě takzvané fasciotomie, tedy naříznout kryty svalů. Obě dvě už mohli uzavřít.

„Dosud jsme ošetřovali rány, které jsou teď uzavřené, takže dál už to bude o interní péči,“ uvedl primář Kliniky kardiovaskulární chirurgie Radovan Fiala.

Lékaři v pátek uvedli, že kvůli operaci musel být bývalý prezident několik hodin v umělém spánku a být napojený na plicní ventilaci.

Při odstranění sraženiny byly podle přednosty Kliniky zobrazovacích metod 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (2. LF UK) a FN Motol Miloslava Ročka použity nejmodernější metody, podíleli se na něm cévní chirurgové a endovaskulární intervenční radiologové.

Průběh zákroku

„Noha opravdu byla těžce postižená. Podařilo se nám odstranit hodně sraženin a zbytek jsme řešili speciálními výztužemi (...) a potom jsme ještě dál zprůchodňovali výtokový trakt na bércovém řečišti a vedlejší tepny,“ popsal Roček s tím, že šlo o velmi závažný nález.

Exprezidentu Zemanovi nařízli lékaři kryt svalů na noze. Je při vědomí a spolupracuje při rehabilitaci

Číst článek

Riziku, že se může trombóza opakovat, lékaři přizpůsobují další Zemanovi léčbu. „Bude nutné výhledově ředit krev, protože komplikace byla způsobená krevní sraženinou. Budou muset být pravidelné kontroly,“ doplnila Valentová Bartáková.

Bývalý prezident je v nemocnici osmý den, nyní rehabilituje a udělá několik kroků s chodítkem. Délku hospitalizace zatím nelze podle lékařů odhadovat.

Další vývoj léčby

Podle přednosty Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol Radana Keila jde o takzvaně křehkého pacienta, jak lékaři označují především starší chronicky nemocné osoby, které jsou více ohroženy dalšími komplikacemi.

Podle Keila bude další vývoj záležet na hojení ran, kde se lékaři u každého podobného pacienta obávají komplikací, rehabilitaci a výživě pacienta.

Podle náměstkyně se výsledky laboratorních vyšetření dál zlepšují. Další informace o zdravotním stavu nemocnice poskytne v pondělí formou tiskového prohlášení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme