Podstupuje léčbu, která si vyžádá čas, řekla manželka prezidenta. Spekulace označila za neetické

Kancelář prezidenta republiky svolala na čtvrteční odpoledne brífink na Pražský hrad ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana. Vystoupila na něm jen prezidentova manželka Ivana, kterou doprovázela dcera Kateřina. První dáma požádala o toleranci, podrobnosti k prezidentově zdravotnímu stavu ale neřekla.

Praha (Aktualizováno: 17:05 14. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prezident republiky, ale také téměř 30 let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici,“ začala projev Zemanová.

„Mohu potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji při nejmenším za velmi neetické,“ pokračovala.

Léčbu i dietu sestavují odborníci, reaguje vojenská nemocnice na kritiku péče o prezidenta Zemana

Číst článek

Následně uvedla, že věří, že každý se ve svém okolí setkal s někým, kdo nečekaně onemocněl, a i ona má přirozené obavy a přeje si, aby se její manžel uzdravil.

„Chci vás poprosit o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl, a proto vás znovu prosím o toleranci,“ řekla Zemanová v reakci na rostoucí žádosti po větší informovanosti ohledně stavu prezidenta.

„Budu vás informovat, jak bude znám další vývoj, a prosím, abyste mému manželovi dopřáli klid. A velmi prosím ty z vás, kteří máte pana prezidenta rádi, abyste na něj mysleli,“ uzavřela svůj projev první dáma.

Hospitalizace

Prezident je ve střešovické nemocnici od neděle. Podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala byly důvodem hospitalizace komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí sdělila, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. Jiné informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Šéf sněmovny Vondráček navštívil Zemana v nemocnici. ‚Fámy se nezakládají na pravdě,‘ řekl

Číst článek

Ovčáček v pátek řekl, že prezident je nemocen dva týdny. Na Zavoralovo doporučení proto Zeman volil přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v televizní debatě. Po nedělním převozu Zemana do nemocnice hradní mluvčí uvedl, že hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci.

Dodal, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Podle mluvčí nemocnice stanovuje léčebný plán lékařské konzilium nemocnice složené ze specialistů na Zemanovy dílčí zdravotní problémy.

Zeman pobýval v Ústřední vojenské nemocnici už v září, strávil tam osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty.

Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává. Vyšetření podle něj nezjistilo žádné onemocnění nebo problémy, které by ho ohrožovaly na životě.

Celý projev Ivany Zemanové

Prezident republiky, ale také téměř 30 let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici.

Jako média se zajímáte o jeho zdravotní stav, což je pochopitelné. Mohu potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která se vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji při nejmenším za velmi neetické.

Zdraví každého člověka je citlivá a vážná věc. Jistě i vy jste se setkali ve svém okolí, mezi svými blízkými, s někým, kdo nečekaně onemocněl a měli jste o něj přirozené obavy a přáli jste si, aby se brzy vyléčil.

Věřte, že mám stejné pocity. A ze všeho nejvíc si přeji, aby se můj manžel uzdravil

Chci vás poprosit o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl, a proto vás znovu prosím o toleranci.

Budu vás informovat, jak bude znám další vývoj, a prosím, abyste mému manželovi dopřáli klid. A velmi prosím ty z vás, kteří máte pana prezidenta rádi, abyste na něj mysleli.

Děkuji.  

Tereza Butková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme