Informovat o svém zdraví je povinností prezidenta, řekl Zeman ke zveřejnění lékařského záznamu

„Srdce, ledviny, plíce, játra v pořádku a tak dále. Jen bolavé nohy, které mě bolí už několik let, jsou stále bolavé,“ řekl Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. Podle českého prezidenta má každý právo, aby jeho zdravotní dokumentace nebyla zveřejněna. Přesto požádal Ústřední vojenskou nemocnici o zveřejněné té své. Zeman v pořadu také kritizoval práci Bezpečnostní informační služby. Honí podle něj fiktivní špiony.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman v pořadu také kritizoval práci BIS a jejího ředitele Michala Koudelku. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vojenská nemocnice lékařskou zprávu o zdravotním stavu Miloše Zemana zveřejnila na svých webových stránkách ve čtvrtek odpoledne. Podle zprávy se prezident léčí s nechutenstvím a úbytkem svalů na nohou.

Prezident Zeman se léčí s nechutenstvím a úbytkem svalů na nohou. Přečtěte si celou zprávu z nemocnice

Číst článek

Kvůli zdravotním obtížím Zeman podle zprávy za poslední dva roky zhubl o dvacet kilogramů.

„Srdce, ledviny, plíce, játra v pořádku a tak dále. Jen bolavé nohy, které mě bolí už několik let, jsou stále bolavé,“ okomentoval Zeman v pořadu televize Barrandov obsah třístránkového dokumentu. Podle prezidenta je záznam kompletní bez výjimky.

Prezident v pořadu uvedl, že podle něj má každý právo, aby jeho zdravotní dokumentace nebyla zveřejňována. „V případě prezidenta republiky je ale jeho povinností, aby občané znali zprávu o jeho zdravotním stavu,“ řekl Zeman.

Spekulace o svém zdravotním stavu označil český prezident v pořadu za hyenismus. „Šířila se fáma, že z nemocnice už neodejdu,“ řekl.

Zeman zároveň řekl, že nechce svůj pobyt v nemocnici a lékařskou zprávu zlehčovat. „Ve zprávě je polyfunkční neuropatie, tedy nemoc bolavých nohou. Nemoc mám několik let, je na stejné úrovni. Kdyby mě nebolely, byl bych raději,“ uvedl.

Kritika BIS

Zeman v pořadu také kritizoval Bezpečnostní informační službu a jejího ředitele Michala Koudelku, kterého už třikrát odmítl povýšit do hodnosti generála. Vláda ho nedávno k povýšení navrhla i počtvrté.

Nepředpokládám to, říká šéf BIS Koudelka k povýšení na generála. Vláda ho navrhla již počtvrté

Číst článek

Podle Zemana by se Koudelkův úřad měl podílet hlavně na protikorupčním boji. Objevují se různé korupční skandály, různé tunelování. Proto jsem také odmítl udělit titul generála panu Koudelkovi. Říkal jsem panu premiérovi, ať se pan Koudelka místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměří na ekonomickou kriminalitu v České republice. V takovém případě bude užitečný,“ řekl.

Koudelka se k aktivitám ruské a čínské vlády na českém území veřejně vyjadřoval v pondělí ve sněmovně. Aktivity ruských a čínských bezpečnostních služeb označil za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost země.

Zároveň informoval o rozbití sítě, za kterou stála ruská tajná služba FSB. Síť podle Koudelky financovalo Rusko, mimo jiné prostřednictvím ambasády v Česku.

‚Rusové to dementovali‘

Zeman Bezpečnostní informační službě vyčetl, že ve svých výročních zprávách věnuje aktivitám Ruska a Číny „devadesát procent“ prostoru.

Šéf BIS Koudelka: Rozbili jsme síť sestavenou ruskými zpravodajci. Útočila na cíle v Česku

Číst článek

„Ruská ambasáda to s úsměvem dementovala. Pokud to tak bylo, tak proč jsme někoho nevyhostili. Žádná zpráva o vyhoštění nějakého špiona nebyla, odkázal Zeman na vyjádření ruské ambasády, která uvedla, že informace nemají s realitou nic společného.

Český prezident se vyjádřil také k blížícím se oslavám 28. října. Podobně jako v minulých letech se znovu diskutuje o tom, koho Hrad na oficiální ceremoniál spojený se státním svátkem pozve, respektive nepozve.

„Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Myslím si, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný pocit k tomuto státnímu svátku a k osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit trauma, že by museli přijít,“ řekl.

Zeman také uvedl, že se na veřejnosti šíří fáma“ o jeho odstoupení z funkce právě na den státního svátku. „Kvůli bolavým nohám se ale z funkce většinou neodstupuje,“ řekl několikrát s tím, že rezignaci nechystá.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme