‚Kdyby to slyšel Masaryk, spadl by z koně.‘ Politici reagují na Zemanovy vulgarismy v živém přenosu

Pocit trapnosti, stud, dno politické kultury, nevhodné a nepřijatelné vyjadřování. Tak někteří politici reagují na vulgární slova prezidenta Miloše Zemana, která pronesl v živém přenosu 20 minut Radiožurnálu ze zámku v Lánech. Prezident označil bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, podnikatele Pavola Krúpu a novinářku a političku Janu Lorencovou za „bojovníky proti ekonomickým zm*dům“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pondělí v přímém přenosu připomněl svůj čtyři roky starý překlad slova „pussy“.

Kompletní přepis rozhovoru Jana Pokorného s Milošem Zemanem: O senátu, 17. listopadu a ekonomických zm*dech

Číst článek

Následně začal mluvit o „ekonomických zm*dech“. Přestože ho moderátor Jan Pokorný okamžitě požádal, aby vulgarismy už více nepoužíval, Zeman slova o „zm*dech“ zopakoval.

Naprosto nevhodné a ostudné

Prezident za svá slova sklidil kritiku od některých politiků. „Vulgární vyjadřování prezidenta republiky v přímém rozhlasovém vysílání je nevhodné a nepřijatelné. Možná nás to už nepřekvapí, ale zvyknout si na to nesmíme,“ napsal na twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Podobně reagoval i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil: „Ekonomické aktivity Zdeňka Bakaly v České republice, zejména ve vztahu k OKD, je třeba kritizovat. Nazývat ho ale ekonomickým zm*dem je z úst prezidenta republiky naprosto nevhodné a ostudné,“ napsal a dodal, že „z dříve inteligentního a schopného politika“ zbyly jen vulgarismy.

Z dříve inteligentního a schopného politika dnes zbyly jen ku*dy a zm*di. A takhle si ho i spousta lidí zapamatuje.. Nemám z toho radost.

19:39 – 15. 10. 2018

28 804

Prezidenta kritizuje i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. „Už po Hovorech z Lán v roce 2014 jsem jako učitel a táta dětí hlasitě protestoval. Pane prezidente, kdy klesneme na úplné dno politické kultury? Jste hlava státu, už si to uvědomte! Jinak to snad ani nestojí za komentář. Je mi trapně a stydím se.“

Jeho stranický kolega Marian Jurečka zase napsal, že kdyby dnes prezident Tomáš Garrigue Masaryk rozhlas slyšel, spadl by z koně.

Nezklamal sebe, zklamal úřad který zástava. Masaryk, kdyby dnes slyšel rozhlas, tak by spadl z koně🙈😔.

20:51 – 15. 10. 2018

6 193

Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska pak zaujala jména vyznamenaných, která v pondělí prezident ve vysílání prozradil. „Vitásková, Krúpa, Lorencová... Ještě tady někomu vadí Michal David?“ napsal Kalousek.

Podle europoslance a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky (dříve za ANO) prezident „pokračuje ve volném pádu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman byl hostem 20 minut Radiožurnálu

Politik, ne státník

Senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL) pak reagoval na prezidentova slova o zrušení Senátu. Podle Zemanovy logiky by podle Hampla Česko jako parlamentní demokracie nemuselo potřebovat funkci prezidenta. „Respektive jeho nesmírně rozsáhlou a nákladnou kancelář. Jsou politici, kteří zůstanou politiky, ale nikdy se nestanou státníky,“ napsal.

Zeman je podle svých slov pro zrušení Senátu ještě více než dřív. „Instituce, které voliči nevěří a kterou v podstatě pohrdají, je podle mého názoru hodna zrušení,“ řekl v pondělí prezident.

Celý záznam pasáže o vyznamenaní bojovníky proti ekonomickým zm*dům

Prezident Zeman: Já se dneska rozdávám, takže vám řeknu ještě jednu trojici. Ta trojice je spojena tím, že všichni bojovali, nebo bojují proti ekonomickým… My jsme spolu dělali tu Pussy Riot? Dělali, že? Takže já jsem hrozně rád, že mohu provokovat, takže proti ekonomickým zm*dům. Doufám, že to vystřihnete.
Moderátor Jan Pokorný: To nejde vystřihnout, protože je to přímý přenos, pane prezidente. Posluchačům se za tento vulgarismus omlouvám.
Prezident Zeman: Čím mám na mysli ekonomické zm*dy?
Moderátor Jan Pokorný: Pane prezident, nepoužívejte vulgární slova, prosím.
Prezident Zeman: Ne, zaprvé je používá i pan poslanec pirátů, jak jste si zajisté povšiml…
Moderátor Jan Pokorný: Nikoli v rozhovoru pro nás…
Prezident Zeman: …v Poslanecké sněmovně, a zadruhé v tomto případě já tento termín považuji za naprosto výstižný. Je jím Viktor Kožený, je jím Zdeněk Bakala, je jím skupina solárních baronů a je jím také mimo jiné skupina lidí, která se zapletla do lehkých topných olejů. Vzpomenete si na to ještě? Lehké topné oleje? Fajn. No a kdo dostane tři vyznamenání: Alena Vitásková, bojovnice proti solárním baronům, pak Pavol Krúpa, bojovník proti Zdeňkovi Bakalovi a Jana Lorencová, autorka knihy Krvavé oleje. Měl byste si ji někdy přečíst a pak by tento váš, řekněme, pubertální odpor vůči termínu, který považuji za adekvátní, možná poněkud vymizel.
Moderátor Jan Pokorný: To není pubertální odpor, pane prezidente, ale dodržování jistých standardů.
Prezident Miloš Zeman: No musíte uznat, že jsem až na jedno vulgární slovo, za které mě puritáni budou kárat, neboť si vzpomínám na klasika, který říká: „Ti, kdo páchají největší zločiny, mluví spisovnou češtinou.“ Tak až na toto jedno jediné slovo jsem vám poskytl informaci, kterou zatím nikdo jiný nedostal.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme