Zeman přijal v Ústřední vojenské nemocnici svůj slovenský protějšek, prezidentku Čaputovou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila do Ústřední vojenské nemocnice, kde se setkala s prezidentem Milošem Zemanem. Následně ji čekalo přijetí v Senátu. V pondělí hlavu státu navštívil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), ve středu odpoledne za ním přijede předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Návštěvy umožnilo pondělní přeložení prezidenta na lůžko dlouhodobé péče.

Praha (Aktualizováno: 17:00 16. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Ústřední vojenské nemocnici.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Ústřední vojenské nemocnici. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Čaputová do ÚVN dorazila kolem 12.15, přivítal ji podle zpravodaje ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji přivítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

S prezidentem Zemanem hovořila Čaputová o pandemické i vnitropolitické situaci v Česku a na Slovensku. Řekla to novinářům při uctění památky výročí revoluce z roku 1989 u památníku na pražské Národní třídě. Za potlesku příchozích lidí položila kytici a svíčku. V předvečer 17. listopadu si tak připomněla 32. výročí sametové revoluce a pád komunismu v někdejším Československu.

Prezidenta přeložili na lůžko dlouhodobé péče. Zeman tak může přijímat návštěvy, má to ale pravidla

Číst článek

„Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů,“ řekla Čaputová. Jako dar prezidentovi přinesla med a balík čajů.

Uvedla také, že si přeje, aby i další generace zažívaly takovou blízkost, jakou ona zažívá v České republice. Poznamenala, že ji cítila i na setkání se Zemanem, nebo když od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) obdržela nejvyšší ocenění Senátu - stříbrnou pamětní medaili.

Na schůzku se Zemanem měla Čaputová podle pravidel nastavených nemocnicí půl hodiny. Návštěva se musí prokázat platným očkováním, proděláním nemoci covid-19 nebo negativním testem. Dále musí mít nasazený respirátor nebo roušku. V jeden moment u pacienta mohou být maximálně dva lidé.

Zeman je hospitalizován od 10. října. Čaputová mu v dopise v polovině října popřála hodně zdraví a sil a rychlé uzdravení. V další korespondenci 28. října poblahopřála prezidentovi ke státnímu svátku. Podle webu slovenské prezidentky Zeman sám v dopise Čaputovou informoval o zlepšení svého zdravotního stavu a o tom, že může přijímat návštěvy.

Pamětní medaile

Slovenská prezidentka přiletěla do Prahy na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Právě od něj obdržela nejvyšší ocenění - stříbrnou pamětní medaili, kterou získala za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva.

V děkovné řeči mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Podle slovenské prezidentky se pokoušejí narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti.

Demokracii musíme chránit a obnovovat, prohlásila Čaputová při udělení ocenění českého Senátu

Číst článek

„Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti,“ prohlásila.

Slovenská prezidentka se setká i s novou předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Do Česka Čaputová dorazila v době, kdy koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN sestavují novou vládu. Novinářům řekla, že při tvorbě kabinetu je důležité navzájem sladit očekávání a dohodnout co nejvíce věcí dopředu. „Aby případná křehkost potom nebyla na úkor schopnosti přijímat rozhodnutí,“ poznamenala.

voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme