Máme uvolnění místo rozvolnění. Lidé si to vyložili po svém, komentuje situaci v Česku poslanec Janulík

Počty pozitivně testovaných v porovnání s minulým týdnem neklesají, spíš opět rostou. Na vině je podle místopředsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví Miloslava Janulíka (ANO) především neukázněnost občanů. „Každý z nás vidí kolem sebe spoustu lidí, kteří to buď popírají, nebo se odmítají řídit pravidly,“ říká poslanec ve Speciálu Plusu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrátí se Česko znovu do čtvrtého stupně PES? (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve společnosti podle poslance Janulíka došlo ke zmatení pojmů. „Spletli jsme si rozvolnění a uvolnění – když jsem se minulý týden kdykoliv podíval ven, tak mi to přišlo jako uvolnění, ne jako rozvolnění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Uvolnění místo rozvolnění. Lidé si to vyložili po svém, komentuje zhoršující se čísla Janulík z ANO

A dodává, že lidé si zkrátka přechod na třetí stupeň protiepidemického systému PES vysvětlili po svém. „Vláda apeluje na ukázněnost, ale ta se jaksi nedostavuje. U každých dveří přitom nemůže stát policista. Nad právem je vždy morálka, ale ta je bohužel taková, jaká je. Konzum je pánbůh a po nás potopa.“

To, že můžeme z aktuálních čísel nakažených vyčíst zhoršení situace, potvrzuje i vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek.

„Zastavilo se brzdění a situace se z epidemiologického hlediska spíš zhoršuje. Roste reprodukční číslo i index rizika. PES je už dva dny nad 60 – a pokud to bude i třetí den, tak spějeme zpět ke čtvrtému stupni.“

Chlíbek má pochopení pro lidi, kterým je nošení roušek nepříjemné, zároveň upozorňuje, že jde o skutečně velice efektivní opatření. „Dnes potkáte lidi, kteří roušku venku vůbec nenosí. V létě se vymlouvali, že je v tom horko, ale teď tu takové potíže nejsou a roušky nosí snad míň lidí.“

Jde o peníze

V Česku se ale začíná projevovat jiný velký problém. Podle epidemiologa odmítají nakažení lidé sdělit hygienikům informace o svých kontaktech. Hlavním důvodem je přitom strach z finanční ztráty, která by mohla vytrasované postihnout.

A Chlíbek přiznává, že pro mnohé karanténa znamená výpadek příjmů. Ti, kteří musejí zůstat doma v izolaci, přitom často nemají žádné příznaky nemoci a nařízená opatření nikdo nekontroluje, takže jim chybí motivace.

Opoziční poslanci Martin Kupka (ODS) a Vít Rakušan (STAN) mají za to, že by stát měl nakažené podnítit k ukázněnosti. Například tím, že jim prvních deset dní karantény zůstane plný plat.

„Motivace je vůbec to nejdůležitější,“ tvrdí Rakušan s tím, že Česko si zkrátka nemůže dovolit každé dva tři měsíce další lockdown.

S utahováním opatrně

Kupka i Rakušan také varují před unáhleným přijímáním dalších opatření. „Mírný vzestup případů nezpůsobilo čtvrteční uvolnění. Je to věc, která je založená ve vzdálenějším období,“ tvrdí Kupka.

Jsme jen krůček od návratu do čtvrtého stupně PES a zavření provozoven, vzkázal Havlíček z restaurace

Číst článek

A podobně argumentuje i Rakušan. „Když nám ministr (Jan) Blatný (za ANO) představoval legendární PES, tak mělo vyhodnocování probíhat vždy v intervalu od středy do středy, a to s platností opatření k následujícímu pondělí. Vláda ale ve všech případech utahování i rozvolňování své vlastní pravidlo porušila,“ říká.

Poslanec zároveň apeluje na vládu, aby nepodléhala čtvrtečnímu výkyvu, o kterém v logice epidemie nejde říct, že má cokoliv společného s rozvolňováním.

„Je to prostě doběh nějakých čísel. Nepanikařil bych, počkal na týdenní interval, a pak s klidnou hlavou udělal opatření, na která se případně lidé mohou připravit.“

V neposlední řadě je nicméně nutné zlepšit komunikaci, shodují se Kupka s Rakušanem. Pro inspiraci přitom není nutné chodit daleko – předseda hnutí STAN Vít Rakušan ji vidí třeba v sousedním Rakousku.

„Kancléř Sebastian Kurz komunikuje jasně, zřetelně, transparentně a vysvětluje lidem. A pak vidíme našeho premiéra, který večer před rozvolněním říká, že je z něj nervózní.(…) Tak v tom případě asi ještě nemělo nastat,“ říká poslanec. Premiér podle něj má být osobností, která musí nést i nepříjemná rozhodnutí.

Jan Bumba, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme