Cesta do Peru stála 900 tisíc, je normální mít den volna, uvedl prezident NKÚ Kala

Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa v květnu v Peru zachytil delegaci poslanců kontrolního výboru v čele s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou při výstupu k inckému městu Machu Picchu. Kala pro server Aktuálně.cz řekl, že cesta delegace stála 900 tisíc korun. Výpravu do kultovního města si Kala prý platil ze svého. Během devítidenní cesty měl navíc jen jeden volný den, za výletem si proto stojí.

Cuzco / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident NKÚ Miloslav Kala

Prezident NKÚ Miloslav Kala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Všechny letenky stály 110 tisíc korun a ubytování za sedm nocí vyšlo na 28 tisíc korun,“ řekl Kala serveru Aktuálně.cz. „Za návštěvu Machu Picchu včetně dopravy, průvodce, vstupného a oběda jsem pak ze svého zaplatil 520 dolarů, tedy zhruba 12 tisíc korun,“ dodal.

‚Proč mě fotíte?‘ Šéfkontrolor Kala si s poslanci odskočil ze služební cesty na Machu Picchu

Číst článek

Poslanecká sněmovna podle mluvčí Martiny Lustigové odhaduje náklady na 750 tisíc korun. Oficiální cestu do Peru platil stát, Kalovy výdaje šly z rozpočtu NKÚ.

Během devítidenní cesty měl jeden den osobního volna. „Myslím, že je úplně normální mít jeden den volno. A to nemluvím o tom, že po návratu z Machu Picchu jsme měli ještě další jednání. O tom už ale nikde nezazněla ani zmínka,“ uvedl dále Kala.

Cuzco, které je výchozí bod pro cesty do Machu Picchu, je od hlavního města Peru Limy letadlem vzdálené více než hodinu.

Podle Kaly delegace, jejímž členem byl například i místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD), jednala v Cuzcu po dobu tří dnů mimo jiné o možnosti otevření honorárního konzulátu ve městě. To potvrdilo i ministerstvo zahraničí, podle kterého by konzulát podporoval vztahy s regionem a poskytoval asistenci českým turistům.

Dále jednali i o tématech souvisejících s kontrolním úřadem. „Bavili jsme se například o hospodaření s odpady, které NKÚ zajímá nejen ve vztahu k našim kontrolám, ale i ve vztahu k mezinárodnímu projektu, který vedeme na úrovni Mezinárodní organizace nejvyšších kontrolních institucí,“ řekl Kala.

Důvodem pro samotnou cestu do Peru pak prý bylo blížící se předsednictví NKÚ v Evropské organizaci nejvyšších kontrolních institucí (EUROSAI). Peruánský úřad totiž nyní předsedá stejné instituci pro Jižní Ameriku a Karibik (OLACEFS).

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme