Za výroky o romském táboře v Letech potrestal soud exposlance SPD Roznera půlroční podmínkou

Obvodní soud pro Prahu 4 udělil bývalému poslanci SPD Miloslavu Roznerovi půlroční podmínku. Za popírání, zpochybňování nebo schvalování genocidy Roznerovi podle zákona hrozily až tři roky vězení. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec SPD Miloslav Rozner u soudu

Bývalý poslanec SPD Miloslav Rozner u soudu | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Rozner o táboře v roce 2017 na sjezdu SPD řekl, že jde o „neexistující pseudokoncentrák“. Chtěl tím upozornit na podle něj předražený odkup vepřína poblíž pietního místa. Tehdejší vláda ANO, ČSSD A KDU-ČSL za něj zaplatila 451 milionů korun.

Rozner už není poslanec a nemá imunitu. Čelí tak obžalobě kvůli výrokům o romském táboře v Letech

Číst článek

Policie chtěla Miloslava Roznera obvinit už před čtyřmi lety, tehdy měl ale poslaneckou imunitu, a sněmovna ho ke stíhání nevydala. Po loňských říjnových volbách ale o poslanecký mandát přišel. Následně byl policií obviněn z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

Obvinění pokládal za absurdní s tím, že jeho cílem nebylo zpochybnit utrpení lidí během nacistické okupace.

„Ve svém projevu na vnitrostranickém neveřejném zasedání jsem rozhodně nepopíral genocidu, ale hovořil o předraženém odkupu vepřína z veřejných zdrojů dle mého názoru zrealizovaném zcela netransparentním způsobem,“ uvedl Rozner loni v říjnu pro ČTK.

V prosinci podal Rozner proti zahájení trestního řízení stížnost, státní zastupitelství ji však odmítlo. Začátkem roku byla na Roznera podána žaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 4.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 na místě bývalých kárných pracovních a později sběrných táborů. Pro vězněné Romy se stal přestupní stanicí do Osvětimi. Podle historiků prošlo táborem od srpna 1942 do srpna následujícího roku na 1300 mužů, žen i dětí. Web Muzea romské kultury uvádí, že 326 lidí v Letech zemřelo.

Marie Veselá, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme