Miloslav Vlček dočasně povede sněmovnu

Nová Poslanecká sněmovna může po téměř dvou měsících od voleb konečně začít pracovat. Jejím dočasným předsedou se stal kandidát ČSSD Miloslav Vlček poté, co veřejně slíbil zákonodárcům z ostatních stran, že z funkce odstoupí ve chvíli, kdy by případně mohl vybírat premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Zdroj: ČTK

Sám Vlček říká, že na časově omezený mandát výkonu své funkce přistoupil, aby pomohl odblokovat pat ve sněmovně. "V kanceláři předsedy leží několik zákonů, které nejsou odeslány panu prezidentovi. Je potřeba připravit státní rozpočet a další a další věci," vysvětlil Vlček.

Sněmovna pak v pondělí zvolila i pět svých místopředsedů. Hned v prvním kole tajných voleb získali dostatečný počet hlasů šéf KSČM Vojtěch Filip, občanská demokratka Lucie Talmanová, kandidát ČSSD Lubomír Zaorálek i Jan Kasal, nominovaný KDU-ČSL. Další kandidátka ODS Miroslava Němcová byla do funkce potvrzena až ve druhém kole.

Sněmovna by teď měla také ustavit počet výborů a jejich členů, včetně vedení. To vše má umožnit, aby podala demisi dosluhující vláda Jiřího Paroubka a prezident Václav Klaus mohl jmenovat premiérem šéfa ODS Mirka Topolánka.

Ten mezitím vyjednává s předsedou ČSSD Paroubkem o podpoře menšinové vládě ODS. "Bude pokračovat programová diskuse. Chceme ten dokument uzavřít co nejdřív, v řádu hodin, dní. Pokusíme se přesvědčit i ty menší strany. Je to čím dál komplikovanější, ale doufám, že po odblokování sněmovny se pohne i proces sestavování vlády," doplnil Topolánek.

Paroubek ale podle svého vyjádření Topolánkův optimismus zatím nesdílí. "Řekl jsem to otevřeně panu Topolánkovi. Pokud budou jednání budou probíhat tím způsobem, jak probíhají, tak o tom pochybuji," dodal. Paroubek žádá od občanských demokratů záruky nejen programové, ale chce mít i vliv na obsazení jednotlivých ministerských postů.

Do toho, kdo zasedne v jeho kabinetu, si ale šéf ODS nechce nechat mluvit. "Všichni nominovaní, ať už to bud straníci nebo nestraníci, budou nominovaní Mirkem Topolánkem," řekl předseda ODS.

Naděžda Hávová, Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme