Miloslav Vlk navrhl, aby církve státu odložily splátky majetkového vyrovnání

Kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk si myslí, že by církve mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splátek připravených v rámci majetkového vyrovnání se státem. Vlk to uvedl na svých webových stránkách, na jeho text upozornil deník Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk | Foto: Matěj Pálka

V současné nelehké hospodářské situaci země by odklad splátek podle Miloslava Vlka usnadnil řešení majetkového vyrovnání.

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml se však domnívá, že iniciativa by měla případně přijít ze strany vlády:

„Přijde-li v tuto chvíli ze strany státu, vlády, parlamentu vzkaz církvím: znovu se scházíme u jednání, pak mají církve své experty ihned k dispozici a můžeme jednat.“ Ruml také upozornil, že církve s podobným návrhem přišly už při jednáních v roce 2011, a dodal:

„V této chvíli není na církvích, aby najednou začaly spontánně říkat, že na něco přistoupí, když nevíme na co. My nevíme, do kdy by se to mělo odložit, jakou formou se má zajistit, aby majetek či vyrovnání nebyly zrušitelné jinou vládou,“ míní Joel Ruml.

Kardinál Dominik Duka považuje Vlkův názor za osobní. Trvá na tom, že katolická církev v jednáních o majetku bude respektovat zájmy věřících i ekonomickou realitu.

Poslanci by měli církevní restituce schvalovat na své červnové schůzi. A podle Michala Babáka z Věcí veřejných bude mít vláda velké potíže je ve sněmovně prosadit. Babák to řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu:

„Co vím, mediálně i například nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém avizovali, že budou též proti církevním restitucím. Takže například tento nový zákon bude mít myslím veliký problém projít sněmovnou,“ poznamenal poslanec Věcí veřejných.

Zbyněk Zykmund, ak, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme