Miloslav Výborný se může stát ústavním soudcem

Miloslav Výborný se nejspíš stane ústavním soudcem. Do funkce chce lidoveckého poslance v nejbližších dnech navrhnout prezident Václav Klaus. Výborný by měl obsadit uvolněné místo po Zdeňku Kesslerovi, který počátkem února ze zdravotních důvodů rezignoval. Podle šéfa tiskového odboru prezidenta Petra Hájka zná Klaus Výborného jako vynikajícího právníka. Pokud by Výborný funkci ústavního soudce přijal, musel by se vzdát poslaneckého mandátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Brno.cz

Miloslav Výborný by měl obsadit uvolněné místo po Zdeňku Kesslerovi, který počátkem února ze zdravotních důvodů rezignoval. Miloslav Výborný, jak Radiožurnálu potvrdil, je připraven návrh prezidenta přijmout. "Musím říct, že si tohoto návrhu pana prezidenta osobně vážím. Jsem si vědom, že ke jmenování nestačí tento návrh, ale musí být dán také souhals senátu. Je samozřejmé, že jsem připraven okamžitě opustit všechny politické funkce a veškeré politické členství v případě, že bych jmenován soudcem Ústavního soudu byl."

Miloslav Výborný je jedním z nejuznávanějších právníků v Poslanecké sněmovně, před týdnem se stal i členem dočasné sněmovní komise, zřízené pro projednání novelizace Ústavy České republiky. Absolvoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy a po rigorózní zkoušce pracoval dlouhá léta jako advokát v rodné Chrudimi. Do aktivní politiky vstoupil lidovec Výborný až po listopadu 1989. Hned v prvních svobodných volbách v červnu 1990 byl zvolen do České národní rady a svůj mandát třikrát obhájil. Výborný je dlouholetým členem a předsedou sněmovního ústavně-právního výboru a místopředsedou KDU-ČSL. Výborný a jeho rodina žije ve východočeském Heřmanově Městci, kde je už druhé funkční období starostou.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme