Milost dostal vážně nemocný muž, který si už část trestu odseděl, přiblížil Zeman

Prezident Miloš Zeman omilostnil muže odsouzeného na tři roky za „méně závažnou majetkovou trestnou činnost“, který pak byl kvůli zdraví podmínečně propuštěný do nemocničního ošetřování. O milosti – své první v úřadu prezidenta – se Zeman zmínil už včera, dnes k ní přidal další podrobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Mirošově na Rokycansku, kam zavítal v rámci své návštěvy Plzeňského kraje (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Jedná se o muže, který za méně závažnou majetkovou trestnou činnost obdržel tři roky, část trestu si odseděl a poté byl podmíněně propuštěn do nemocničního ošetřování vzhledem k velmi vážnému stavu jeho choroby,“ přiblížil Zeman na tiskové konferenci ve Zbirohu, kde končil svou třídenní návštěvu Plzeňského kraje.

„Jsem rád, že milost, s kterými se má šetřit jako se šafránem, jsem mohl, alespoň po třech letech, v jednom případě udělit,“ řekl prezident.

Připomněl, že na začátku svého funkčního období prohlásil, že milosti bude udělovat pouze ve výjimečných případech, a to jen člověku, který se nedopustil závažného trestného činu, jehož nemoc ohrožuje na životě a který má domácí zázemí.

Dosud prý prezident dostával žádosti o milost, které tyto tři podmínky nesplňovaly. Pokud dostane v budoucnu žádost, která splní všechny tři podmínky, může omilostnit i další lidi.

Prezident naopak zopakoval, že nehodlá udělovat žádné amnestie. „Protože amnestie je vlastně plošná, tedy ne selektivní milost,“ uvedl.

Od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prý prezident obdržel návrh na dvě milosti. Odmítnutá žádost se prý týkala ženy odsouzené na šest let za závažnou majetkovou trestnou činnost. Podle lékařů ji její zdravotní stav, i když je vážný, neohrožuje na životě.

Prezident vzpomněl i na další žádost, které před dvěma lety nevyhověl. Týkala se řidičky, která v opilosti narazila do stromu a byla v těžkém, avšak život neohrožujícím stavu. V autě zahynula sedmnáctiletá spolujezdkyně. Protože žádost o milost pro řidičku nepodpořila rodina dívky, prezident jí nevyhověl.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme