Milosti by měl potvrdit ministr spravedlnosti

Milosti udělované prezidentem by měl podle premiéra Miloše Zemana podepisovat také ministr spravedlnosti nebo premiér. „Já sám bych dával nikoli přednost modelu, kde udělení milosti kontrasignuje předseda vlády, já sám bych dával přednost modelu, kdy udělení milosti kontrasignuje ministr spravedlnosti,“ řekl Zeman.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Ústavy je prezident součástí výkonné moci, není však odpovědný za své činy, připomněl Zeman. Doufá prý, že by podpis ministra spravedlnosti nebo premiéra rozhodnutí hlavy státu o udělení milosti „poněkud odpovědnějším učinil“. Premiér také podotkl, že se chystané omezení ústavních pravomocí prezidenta týká i udělování milostí.

Rychetský prý dosud nedoporučil prezidentovi udělení ani „jedné jediné milosti“. Havel ale k ministrovu doporučení nepřihlédl. Prezident udělil v předvánočním čase 13 milostí. Mezi omilostněnými jsou muži a ženy, kteří se podle soudů dopustili různých trestných činů včetně zpronevěry, podvodu, přepadení banky, ublížení na zdraví a vražd.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme