Zeman udělil prezidentovi Vučićovi Řád bílého lva. Český prezident dostal Řád Srbské republiky

Prezident Zeman v úterý udělil srbskému prezidentu Aleksandru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho při ceremoniálu před jejich jednáním na Pražském hradě. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání Řád Srbské republiky od Vučiće už loni, v úterý mu ho srbský prezident předal.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:17 18. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Aleksandar Vučič a jeho český protějšek Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman (druhý zleva) a jeho srbský prezident | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Vučić na oficiální návštěvu přijel v pondělí, v úterý začala oficiální část cesty. Jde o první státní návštěvu od vypuknutí pandemie. Zeman svůj srbský protějšek v úterý přivítal na prvním nádvoří Pražského hradu s hudbou a přehlídkou hradní stráže.

Hlavními tématy rozhovorů mezi delegacemi má být podpora směřování Srbska do Evropské unie a české investice v této zemi, kde je Česko čtvrtým největším zahraničním investorem. Zemana bude zajímat i úspěšná srbská očkovací kampaň proti koronaviru.

Oba prezidenty pojí osobní přátelství. Vučić už před návštěvou ocenil Zemanův „upřímný a pevný“ přístup k otázce Kosova, jehož nezávislost Srbsko neuznává. Předloni v září Zeman při návštěvě Bělehradu na letišti zmínil, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo.

Po jednání se Zemanem se sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem z hnutí ANO.

Pavel Novák, Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme