Předseda Senátu Vystrčil odletěl na návštěvu Tchaj-wanu. Doprovází ho delegace podnikatelů a politiků

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) odletěl v sobotu před 16.00 z pražského ruzyňského letiště na návštěvu Tchaj-wanu. Doprovází ho asi devadesátičlenná delegace, ve které jsou podnikatelé i další politici včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Cesta budí velkou pozornost. Protestuje proti ní Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou kolonii. Proti ní byli i premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman.

Praha/Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Miloš Vystrčil před odletem na Tchaj-wan

Předseda Senátu Miloš Vystrčil před odletem na Tchaj-wan | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Předseda Senátu na briefingu před odletem řekl, že je rád, že se cestu podařilo zorganizovat a že se na Tchaj-wan těší. „A to, že vás novináře teď vítám na Letišti Václava Havla, je pro tuhle cestu symbolicky název,“ dodal.

Vystrčil k cestě na Tchaj-wan: Jsme sebevědomá a suverénní země, která si nenechá nic nařizovat

Číst článek

Také popřel tvrzení listu Global Times, za kterým stojí čínská komunistická vláda, že cestu na Tchaj-wan iniciovaly Spojené státy americké. „Považuji to za hloupost,“ řekl.

Vystrčil bude jedním z nejvýše postavených politiků, kteří Tchaj-wan v moderní historii navštívili. Na ostrovním státě ho čeká přijetí na nejvyšší úrovni.

Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude i s několika ministry včetně ministra zahraničních věcí Josepha Wua.

Podnikatelská delegace

Na čtvrteční tiskové konferenci Vystrčil řekl, že cílem cesty na Tchaj-wan je prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Očekává, že mise bude úspěšná i s ohledem na prohloubení ekonomických vztahů.

Neobávám se, že by dopady této cesty byly fatální, říká k Tchaj-wanu Kuchtová ze Svazu průmyslu a dopravy

Číst článek

Doprovází ho především podnikatelé a zástupci firem, které se orientují na inovativní oblasti ekonomiky. Součástí delegace jsou i zástupci vědeckých organizací či kulturních institucí.

Podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše jsou v delegaci zástupci téměř čtyř desítek firem, které chtějí navázat kontakty, uzavřít kontrakty a pomoci zvýšit tchajwanské investice v Česku.

Delegace se kvůli tomu má setkat se zástupci velkých tchajwanských firem, které projevili zájem působit v Česku.

Vystrčil bude podle Senátu jednat třeba se zástupci Taiwan Cooperative Bank, která v Česku zvažuje otevřít pobočku, tchajwanských aerolinek China Airlines nebo výrobce počítačů a mobilů Acer.

Vystrčila doprovází na cestě na Tchaj-wan také zástupci státní agentury CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Představitelé vlády přitom oficiálně cestu kritizovali.

Tchajwanské medaile

Delegaci do Tchaj-peje přepraví tchajwanský letoun, protože stroje české vládní letky by potřebovaly mezipřistání. To by cestu kvůli pandemii koronaviru značně zkomplikovalo. Na Tchaj-wanu by mělo přistát v neděli odpoledne, zpět se vydá v pátek. Návrat je naplánován na sobotu.

Cestu plánoval před svou smrtí bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Prezidentka Cchaj mu za to udělí vysoké státní vyznamenání. Vystrčila měla původně převzít vdova Věra Kuberová, na doporučení lékařů ale nakonec na Tchaj-wan necestuje. Ocenění obdrží i Vystrčil, dostane medaili za parlamentní diplomacii.

Čína proti

Proti cestě od počátku protestuje Čína. Právě nátlak čínské ambasády v Praze nejen v této záležitosti Vystrčil označil za jeden z důvodů, proč se návštěvu Tchaj-wanu rozhodl uskutečnit.

Po celou cestu čekají na delegaci přísná hygienická opatření kvůli obavám ze šíření koronaviru. Tchaj-wan totiž patří mezi země, kterým se s nákazou podařilo dobře vypořádat. Jeho úřady tak mají obavy ze zavlečení nemoci ze zahraničí.

Členové delegace se musí před vstupem do letadla prokázat dvěma negativními testy na covid-19, další dva testy je pak čekají přímo v Tchaj-peji. Během letu i pobytu bude muset delegace nosit roušky a z hotelu se její členové dostanou pouze při oficiálních příležitostech.

Členové delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (nahoře uprostřed) mávají před odletem na návštěvu Tchaj-wanu. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme