Mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce platí v celém Česku

Virus H5N1 se ve středu objevil na farmě brojlerů v Noříně na Orlickoústecku. Veterináři farmu uzavřeli a armáda drůbež vybijí, podobně jako po prvním výskytu ptačí chřipky v nedaleké Tisové. Policie uzavřela silnici, která přes Nořín vede a veterináři vytyčili tříkilometrové a desetikilometrové ochranné pásmo. Mimořádná ochranná opatření se dotknou i ostatních chovatelů v zemi. V podnikatelských chovech drůbež nebude moci být ve volných výbězích. Zakázány budou trhy a výstavy drůbeže a ptáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzávěra na vjezdu do družstva v Tisové

Uzávěra na vjezdu do družstva v Tisové | Zdroj: ČTK

V Noříně na Orlickoústecku vojáci likvidují chov brojlerů, u kterých se potvrdil smrtelný virus H5N1 ptačí chřipky. Vybíjení drůbeže chtějí dokončit do čtvrtečního rána. Postavili dezinfekční koridor a připravují techniku. Hasiči budou zajišťovat dekontaminaci osob a osvětlení farmy. Cesty vedoucí do obce policie uzavřela a pouští jen místní.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič řekl Českému rozhlasu - Rádio Česko, že bezpečnostní opatření kvůli výskytu ptačí chřipky platí na celém území České republiky:"My jsme vyhlásili na území celé České republiky zpřísněná opatření týkající se pohybu, transportu drůbeže, ale také zákaz pořádání výstav a podobně, kde by se drůbež shromažďovala." Reagoval tak na další případ ptačí chřipky, který se objevil na farmě brojlerů v obci Nořín na Orlickoústecku.

Veterináři potvrdili, že na farmě brojlerů v Noříně je drůbež nakažena virem H5N1, který je nebezpečný i pro člověka. Farmu uzavřeli a zahájili bezpečnostní opatření podobná těm, která uplatnili po prvním výskytu ptačí chřipky v chovu krocanů v čtyři kilometry vzdálené Tisové.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče se ale ještě nedá mluvit o epidemii ptačí chřipky: "Ten chov, který je na Orlickoústecku patří do té samé firmy a je mnoho důvodů se domnívat, že nákaza tam byly zatažena při nějaké manipulaci, nebo něco takového. Takže se jedná fakticky o jedno území, které je teď uzavřeno, ty dva chovy jsou vzdáleny jen 5 kilometrů a pořád hovoříme o jednom území."

Veterináři ihned přijali bezpečnostní opatření podobná těm po prvním výskytu ptačí chřipky v chovu krocanů v nedaleké Tisové. Tentokrát se dotknou i Královéhradeckého kraje. Desetikilometrové ochranné pásmo totiž zasahuje i několik obcí za hranicemi Pardubického kraje, vysvětlil jeho vicehejtman Roman Línek.

chytání drůbeže | Foto: ČTK

"Vzhledem k tomu, že v destikilometrovém pásmu jsou i tři obce, které zasahují Královéhradecký kraj - obec Borovnice, Kostelecké Horky a Lhoty pod Potštejněm, tak jsem o té věci informoval královéhradeckého hejtmana Pavla Bradílka a krajské ředitele státních institucí jako jsou veterinární správa záchranný hasičský sbor a další," řekl Českému rozhlasu Roman Línek.

Línek také potvrdil, že zemědělská společnost Zálší, které patří chovy krůt a brojlerů nakažených virem H5N1, se nemusí obávat finanční ztráty. Stejně jako v případě výskytu ptačí chřipky v Tisové, tak i za utracený chov v Noříně dostane odškodnění. Do Nořína se už sjíždějí složky, které budou likvidovat drůbež na farmě. Občané v ochranném pásmu musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže a nepořádat výstavy.

Nákaza se dnes objevila také u mrtvé labutě v okolí Lednice. Zatím není jasné, jestli zemřela na virus H5N1. Více se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme