VIDEO: Poslanci neschválili program mimořádné schůze, zahrnoval Babišův údajný střet zájmů i deficit rozpočtu

ODS sněmovně navrhla pozastavení národních dotací Babišově bývalé skupině Agrofert. TOP 09 slíbila podpořit státní rozpočet za podmínky, že deset procent výdajů bude investičních. Čtvrteční mimořádnou schůzi vyvolali poslanci opozičních ODS, Pirátů a KDU-ČSL. Premiér Andrej Babiš (ANO) se jí neúčastnil, byl na summitu v Bratislavě. Poslanci měli projednat státní rozpočet, Babišův údajný střet zájmů a zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu.

Praha (Aktualizováno: 13:56 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bude-li tam alespoň deset procent na investice, budeme mít čisté svědomí, že ten rozpočet také myslí na horizont za toto volební období a nemyslí jenom na cynické udržení moci na zítřejší den,“ prohlásil Miroslav Kalousek (TOP 09). V letošním rozpočtu je podle něj pouze 8,1 procenta výdajů investičních, což „není žádná sláva“. 

Opoziční ODS navrhla sněmovně, aby v souvislosti s podezřeními kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyzvala vládu k pozastavení národních dotací jeho bývalé skupině Agrofert. Chce také mimo jiné, aby kabinet předložil plán daňové a důchodové reformy a snížení byrokracie, návrh změn letošního rozpočtu i návrh snížení zákonných výdajů státu. V diskusi o programu mimořádné schůze sněmovny představil návrhy usnesení pro dolní komoru předseda ODS Petr Fiala.

‚Hostina skončila.‘ Opozice chce mimořádnou schůzi sněmovny kvůli hospodaření Babišovy vlády

Číst článek

Babiš nepřítomen

Sám Babiš se z jednání omluvil kvůli dlouhodobě plánované zahraniční cestě do Bratislavy na setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a Japonska. „Mě mrzí, že nemůžu být ve sněmovně. Je to schůze, která nemá žádný smysl. Tam je asi 200 zákonů, které čekají na schválení, ale opozice samozřejmě asi nemá co dělat, tak svolala tu schůzi,“ řekl Babiš.

Zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu chtěla část opozice probrat kvůli tomu, že vyznívá vůči vládě kriticky (o závěrech této zprávy nejvyšších kontrolorů si můžete přečíst zde). Stát podle dokumentu není schopen správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet ANO a ČSSD už se proti zprávě ohradil dopisem.

Proti tomu se ohradila ministryně Alena Schillerová (ANO). „Nikdy jsem nezpochybňovala potřebnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Je důležitý, ale měl by vystupovat v rámci zákonných kompetencí,“ řekla před poslanci. Poukazovala také na to, že zpráva neobsahuje nápravná doporučení.

‚Česko má vážné problémy‘

Petr Fiala (ODS) v úvodním slově vysvětloval důvody, proč se část opozičních stran rozhodla mimořádnou schůzi vyvolat. „Vláda má očividně záměr tvářit se, že se nic neděje, že je vše v pořádku, ale ono se děje. Česko začíná mít vážné problémy,“ řekl Fiala.

Miroslav Kalousek (TOP 09) se vyjadřoval k systému sociálního pojištění. Ten je podle něj udržitelný pouze do roku 2030. Potom se začne propadat do obrovských neřešitelných problémů „Vůbec nevíme, co s tím vláda chce dělat. Známe jen programové prohlášení vlády, kde je napsáno, že penzijní reforma je prioritou číslo jedna a že jejím základním pilířem je oddělení důchodového úpčtu od státního rozpočtu,“ řekl ve sněmovně. To podle něj není žádná reforma, ale pouze metodický účetní krok, který vůbec nic nevyřeší.

Počet zaměstnanců placených z rozpočtu stoupl na 470 tisíc. Podívejte se, kde jich je nejvíc

Číst článek

Vláda by se podle Kalouska měla bavit také o tom, jak dostat armádu státních zaměstnanců na rozumné ufinancovatelné číslo tak, aby podávali odpovídající výkon. „Vláda nabrala více než 400 tisíc státních zaměstnanců, zvýšila mzdové náklady o desítky miliard a přitom jsme v konkurenceschopnosti na 97. místě,“ komentuje Kalousek situaci. Konkurenceschopnost veřejné správy se podle něj rok od roku zhoršuje.

‚Vláda mikromanagementu‘

„Řešíme dílčí problémy. Tato vláda je vládou mikromanagementu,“ zmínil ve svém projevu Vít Rakušan (STAN) s tím, že současné vládě podle něj chybí vize. Žádost Evropské komisi jeho strana údajně podpoří. „Pokud střet zájmů existuje, Parlament České republiky by měl mít právo s tím být co nejdříve seznámen,“ sdělil.

Do premiéra a jeho vlády se opřel předseda lidovců Marek Výborný. „Kdyby premiér řídil své firmy tak schopně, jako řídí vládu, zkrachoval by,“ řekl. Vláda ANO a ČSSD je podle něj pštros, který strká před řešením problémů hlavu do písku. „Je nepřijatelné, aby se vláda promlčela až k problémům, které přijdou,“ doplnil Výborný.

Příště znovu

Na sněmovním plénu mohli vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Samotná schůze se nakonec neuskutečnila, poslanci její program totiž neschválili. Tříhodinové zasedání, které hlasování předcházelo, tak využili opoziční předáci především ke kritice kabinetu.

Piráti, lidovci a ODS, kteří schůzi svolali, jsou ale odhodlaní ji svolat ke stejným otázkám znovu. Kritizovali nízkou účast členů vlády, včetně premiéra Babiše. Chtějí také vědět, zda předseda komory Radek Vondráček (ANO) věděl, že Babiš bude v zahraničí, když svolal schůzi právě na čtvrteční datum. „Chceme společně vzkázat panu Babišovi, ANO, panu Vondráčkovi, že takhle se to dělat neubude. Předložíme nový návrh a znovu budeme žádat mimořádnou schůzi,“ řekl novinářům Petr Fiala. Šéf lidovců Výborný označil jednání za skandální. Vláda se podle něj chová arogantně, když na schůzi nepřišla.

anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme