Mimořádná schůze Sněmovny má na programu údajné odposlechy politiků a novinářů

ČSSD žádá od představitelů ODS vysvětlení, kde získali informace o údajných odposleších politiků a novinářů. Poslanci minulé vládní strany se na to budou ptát na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny, o jejíž svolání se kvůli tomu zasadili. Od občanských demokratů očekávají také omluvu za obvinění a objasnění, proč odposlechy spojovali s ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil šéf sociálně demokratických poslanců Michal Hašek: "Budeme požadovat jasné vysvětlení, na základě jakých informací pánové tvrdili to, co tvrdili. Jak se na to dívají po informaci nejvyšší státní zástupkyně. Samozřejmě budeme také očekávat omluvu ve vztahu k sociální demokracii a Jiřímu Paroubkovi jako bývalému premiérovi."

Místopředsedkyně ODS a Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová doufá, že dnešní sněmovní debata na toto téma nebude jen nějakým planým pokřikem. "Bylo by záhodno si říci o tom, jak praxe v odposleších v České republice už několik let pozadu vypadá. Že ta situace je velmi vážná, o tom není žádná pochybnost. Měli bychom si říct, co víme z uplynulých let a co se s tím dá dělat, aby se situace zlepšila. Pokud si toto neřekneme, pak je ta schůze zbytečná," řekla Českému rozhlasu Němcová.

Předsedkyně lidoveckých poslanců Vlasta Parkanová považuje svolání mimořádné schůze Sněmovny na toto téma za poněkud nešťastný divadelní kus některých hlavních aktérů: "Paroubka, Langera a dalších. Myslím si, že kdyby nepoužívali Poslaneckou sněmovnu a televizní kamery zde umístěné a odbývali si tyto bitvy někde jinde, že by to bylo dobré. Já osobně si neumím představit, co bychom se tu mohli nového dozvědět. Považuji svolání této schůze za zbytečné a dokonce za málo vkusné."

Na tom, jestli podpoří požadavek ČSSD a budou žádat objasnění případu, se zatím neshodli komunističtí poslanci.

Už delší čas se spekuluje o tom, že je možné v Česku někoho nezákonně odposlouchávat, když se k žádosti soudci o regulérní odposlech přiloží číslo zájmové osoby. Policie a státní zastupitelství to neustále vehementně popírají. Radiožurnál ale hovořil s bývalým příslušníkem elitního útvaru, který zjistil, že ho jeho kolegové tímto nezákonným způsobem skutečně sledovali. Policista, jehož jméno je redakci známo, si přál zůstat v anonymitě. Svoji zkušenost ale potvrdil.

"Ráno, jak jsem šel do práce, čekal mne na zastávce metra jeden dobrý kamarád, který v té době dělal u jednoho nejmenovaného telefonního operátora. Upozornil mne, že jim od určité složky došel papír, že na mě mají dělat a zpracovat všechny mé telefonní hovory," vyjádřil se policista.

Ministr vnitra Ivan Langer minulý týden řekl, že dostal z novinářských kruhů informace o možném odposlouchávání asi dvaceti politiků a novinářů v rámci vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho. Členové kabinetu Mirka Topolánka pak vyslovili podezření, že předchozí vláda Jiřího Paroubka mohla využívat odposlechy k "fízlování" politických protivníků nebo nepohodlných novinářů. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ale oznámila, že v této souvislosti nebyl porušen zákon.

Podle informací serveru Aktuálně.cz se ještě před schůzí Sněmovny ve Strakově akademii mimořádně sešla vláda, aby jednala o odposleších.

Milada Richterová, Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme