Mimořádné jednání skončilo. Jihočeští zástupci ČSSD jsou proti vyškrtnutí Zimoly z kandidátky

Jihočeští sociální demokraté vyjádřili nesouhlas s vyškrtnutím bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny. Trvají na respektování původní podoby a někteří spolustraníci dokonce hrozí odstoupením z kandidátky.

České Budějovice (Aktualizováno: 21:28 21. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jihočeské ČSSD se nelíbí vyškrtnutí Jiřího Zimoly z kandidátní listiny a trvá na její původní podobě, jak byla sestavena. Po nedělním mimořádném jednání to oznámil místopředseda Jaromír Novák. Někteří kandidáti podle něj dokonce pohrozili, že bez Zimoly se sami voleb do Sněmovny nezúčastní.

Vedení strany Zimolu z kandidátky v pátek vyškrtlo s odůvodněním, že nechce, aby problémy, které vedly k jeho rezignaci, zatěžovaly sociální demokracii v předvolební kampani. Předseda jihočeských sociálních demokratů figuroval na posledním 22. místě kandidátní listiny.

„Jednání bylo přítomno pět lidí figurujících na kandidátce a ti se jednoznačně vyjádřili, že pokud nebude Zimola na kandidátce, pak odstoupí. Předpokládám, že by to mohla nakonec být větší část celé kandidátky.“

Jaromír Novák

Zimola se osobně nedělního jednání nezúčastnil, protože je v zahraničí. Krajský výkonný výbor však jeho kandidatuře vyjádřil plnou podporu a zároveň žádá, aby do ukončení rozhodčího řízení byl pozastaven tisk kandidátní listiny pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny.

Dnešní více než dvouhodinové jednání bylo podle Nováka bouřlivé, padaly i radikální návrhy.

Situaci teď projednají i okresní výbory ČSSD v Jihočeském kraji. Podle Nováka příslušný článek umožňující vyškrtnutí z kandidátky ve stanovách je, ale měl by být používán pouze výjimečně, například pokud je někdo obžalován. „Teď jeho využití nechápeme," dodal Novák.

Rozhodčím řízením se podle stanov ČSSD řeší spory mezi straníky nebo spor některého z členů strany s orgánem ČSSD, pokud by tyto spory mohly poškodit zájmy ČSSD či znemožnit spolupráci straníků. Spor pak řeší sedm rozhodců jmenovaných oběma stranami sporu. Rozhodcem může být jen člen ČSSD.

Zimola na kandidátce ČSSD nebude. Strana se obává jeho problémů

Číst článek

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek uvedl, že vyřazení Zimoly z kandidátní listiny souvisí s problémy, které vedly k jeho rezignaci na post jihočeského hejtmana. Zimola funkci opustil, aby umožnil vznik nové krajské koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Ta předchozí, v níž figurovali sociální demokraté, ANO a Jihočeši 2012, se rozpadla kvůli kauzám výstavby rekreačního domu pro hejtmana a systému odměn pro vedení ve společnostech jihočeských nemocnic.

Sobotka řekl, že jihočeská kandidátka zůstala až na Zimolovo vyškrtnutí stejná. V jejím čele stojí starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. „Předsednictvo se shodlo na tom, že nechceme, aby problémy, které vedly k odstoupení Jiřího Zimoly z funkce hejtmana Jihočeského kraje, zatěžovaly kandidátku sociální demokracie pro volby do Poslanecké sněmovny a aby tyto problémy zatěžovaly volební kampaň sociální demokracie do Poslanecké sněmovny," řekl Sobotka v pátek k Zimolově vyřazení.

Zimola byl z postu hejtmana odvolán poté, kdy opozice (a následně i hnutí ANO) kritizovala v Jihočeském kraji sociální demokracii za to, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha má roční příjem 7,2 milionu korun. Kritikům zároveň vadilo, že Bláha nechává v Lipně nad Vltavou stavět pro Zimolu rekreační dům. Sám Zimola to označil za pseudokauzy, ohlásil ale svou rezignaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme