Vláda prodloužila restrikce do 20. listopadu. Obchody s dušičkovým zbožím smí v neděli otevřít

Vláda prodloužila do konce nouzového stavu všechna restriktivní opatření proti šíření nového typu koronaviru, která měla skončit 3. listopadu. Poslanecká sněmovna v pátek souhlasila s prodloužením nouzového stavu do 20. listopadu. Ministři také rozhodli, že kraje musí vyčlenit lůžka po nakažené a v neděli nemusí zůstat zavřené provozovny s dušičkovým zbožím.

Praha (Aktualizováno: 20:18 30. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek odpoledne zasedla vláda k mimořádnému jednání (ilustrační foto) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Po mimořádném jednání vláda neoznámila žádná zásadní opatření. Kromě prodloužení všech celoplošných restrikcí uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) některé nové výjimky, které se týkají volného pohybu nebo maloobchodního prodeje v neděli. 

Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene mohou být od soboty mezi 05.00 a 20.00 otevřeny, a to i v neděli.

Poslanci prodloužili nouzový stav do 20. listopadu. Odhlasovali také pět tisíc pro důchodce

Číst článek

„Nechceme v žádném případě brát lidem možnost důstojně uctít své zemřelé příbuzné a drobným živnostníkům, kteří se na tento den připravovali a často je pro ně jedním z nejdůležitějších dnů v roce, upřít možnost výdělku,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Blatný novinářům řekl, že kabinet některá opatření upravil. Veřejná shromáždění, u nichž je počet účastníků omezen na 100 osob, se budou moct nyní konat pouze ve vnějších prostorách. Výjimku ze zákazu volného pohybu osob také budou mít studenti zdravotnických škol, kteří cestují za studiem nebo za zkouškami.

Antigenní testy

Ministr Blatný také představil plán na testování antigenními testy. Do Česka podle něj bylo v pátek přivezeno dva miliony antigenních testů, které jsou určené hlavně pro domovy seniorů a léčebny dlouhodobě nemocných. „Testy plánujeme zahájit nejpozději 4. listopadu a budou se opakovat každý týden,“ dodal.

„Na žádost ministerstva práce a sociálních věcí bylo přijato opatření týkající se prostoru pro izolaci nemocných, které má zajistit prostory s lůžkovou kapacitou pro izolaci osob, u kterých se prokázala nákaza covid-19, zejména z nezdravotnických zařízení,“ uvedl ministr Blatný.

Kraje budou muset od pondělí 9. listopadu vyčlenit 80 až 160 lůžek pro lidi nakažené koronavirem, kteří potřebují pečovatelskou službu, a v zařízeních sociální péče je není možné izolovat.

Školy 

„Jsem rád za přístup nového ministra zdravotnictví. Nadhazování konkrétních termínů nekonkrétními daty minulým vedením bylo nešťastné,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr školství Robert Plaga. Potvrdil tím uzavření škol do konce nouzového stavu, tedy nově do 20. listopadu. 

Prioritně se pak do škol vrátí první a druhé ročníky základních škol. Podle Plagy bude snaha o co nejrychlejší znovuotevření speciálních škol. 

V příštím týdnu bude podle Plagy probíhat debata s ministerstvem zdravotnictví o datech, kdyby se děti mohly do škol vrátit. Vše bude diskutováno nad modely, které mají k dispozici odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. 

zuj, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme