Inventura mimořádných odměn na ministerstvech: 726 tisíc u Jurečky, velké škrty na spravedlnosti

Většina ministerstev v loňském roce přiškrtila finanční kohoutky a výrazně snížila vyplacené mimořádné odměny svých vysoce postavených zaměstnanců. V průměru nejvyšší částky si odnesli náměstci a ředitelé na resortu dopravy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vypsal jednomu náměstkovi 726 tisíc korun, opačnou cestou se vydal šéf spravedlnosti Pavel Blažek. Server iROZHLAS.cz ve druhém textu mapuje vyplacené částky prvního roku vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři Martin Kupka (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Jozef Síkela (za STAN)

Ministři Martin Kupka (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Jozef Síkela (za STAN) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco některá ministerstva pokračovala u svých náměstků a ředitelů ve vyplácení vysokých mimořádných odměn, jiná zatáhla i poměrně významně za finanční brzdu. V konečném důsledku by se daly resorty rozdělit na dvě kategorie: v prvním případě snížily ministerstva prémie náměstkům, ale přidaly ředitelům, ve druhém šetřily na bonusech u obou typů vedoucích pracovníků. Vyplývá to z materiálů, které si server iROZHLAS.cz vyžádal pomocí informačního zákona.

Jaké odměny rozdali ministři první rok u moci? Černochová překročila půl milionu, Bartoš šetřil

Číst článek

Ačkoliv nejlépe ohodnocený ředitel pracoval na ministerstvu vnitra, jak server iROZHLAS.cz informoval už dříve, nejvýše ohodnocení náměstci a ředitelé odborů působili v loňském roce pod Martinem Kupkou (ODS) na ministerstvu dopravy. Resort kraluje v průměru nejvýše vyplacených částek, zástupce ministra si tak v loňském roce přišel v průměru na 436 tisíc, šéf odboru na 316 tisíc korun.

Nejlépe ohodnocený politický náměstek ke svému platu získal půl milionu korun. Jaký konkrétní mimořádný úkol splnil, není jasné. Ministerstvo totiž spolu s částkami zaslalo univerzální odůvodnění pro všechny zaměstnance: „Odměny byly přiznány za úspěšné splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů v oblasti působnosti představených a rovněž za plnění úkolů spojených s přípravou, zabezpečením a průběhem předsednictví České republiky v Radě EU.“

Mluvčí resortu František Jemelka pro server iROZHLAS.cz uvedl, že souhrn přiznaných odměn u jednotlivých zaměstnanců nepovažují za jakkoliv excesivní, a to ani ve srovnání s jinými resorty.

„Ministerstvo dopravy dlouhodobě považuje za efektivní a motivační odměňovat plnění mimořádných úkolů prostřednictvím odměn, a proto je nezbytné mít na tyto účely vyhrazenu dostatečnou část platových prostředků. Je samozřejmě možné v této věci přistupovat i jinak a větší část prostředků směřovat do osobních příplatků a menší část na odměny; potom by samozřejmě průměrné odměny byly nižší,“ reagoval na dotazy Jemelka.

Resort pod Kupkovým vedením jde podle něj příkladem. Daří se jim například dosahovat 15procentních úspor v oblasti spotřeby elektrické energie nebo plynu. „Toto vnímáme jako účelné a smysluplné,“ napsal.

Blíže však rozepsal i výzvy, kterým zaměstnanci v uplynulém roce čelili. „Uplynulý rok byl poměrně nabitý – válka na Ukrajině a uprchlická vlna významně dopadaly i do naší působnosti, dořešovaly se i dopady pandemie covidu-19, řešili jsme i některé aspekty energetické krize. Je nezbytné rovněž zmínit mimořádně úspěšně zvládnuté české předsednictví, kdy unijní dimenze je v oblasti dopravy velmi rozsáhlá a důležitá; dosažené výsledky jsou v odborných kruzích ceněny,“ přiblížil.

726 tisíc na ministerstvu práce

Ještě štědřejší byl u jednoho z náměstků ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). S finančním benefitem 726 tisíc se tak stal jedním z nejlépe odměněných úředníků v Česku v loňském roce.

Ani u ministerstva práce nelze vyčíst, za co přesně si tak velkou odměnu jeho pracovník zasloužil. „Odměny byly vypláceny za plnění mimořádných a zvlášť významných služebních a pracovních úkolů, které tito zaměstnanci plnili v oblasti jejich pracovního/služebního zařazení, a to v souvislosti s přípravou, zpracováním a realizací opatření spojených s vývojem situace v oblastech působnosti ministerstva, které bylo často potřeba plnit ve velmi krátkém čase,“ stojí v materiálech.

Podrobnější vysvětlení poskytla serveru iROZHLAS.cz až Jurečkova mluvčí Eva Davidová.

„Šlo mimo jiné o digitální žádost o dvě nové dávky – humanitární dávku a solidární příspěvek, přičemž nové online rozhraní žádostí je intenzivně využíváno i v souvislosti s dalšími dávkami a příspěvky, kde jsme představili z hlediska IT řešení náročné, ale uživatelsky mnohem přívětivější interaktivní online formuláře a podání žádosti tak lze plně odbavit z domova. Klíčová je celková restrukturalizace digitálního prostředí resortu, která přináší revoluční změny v oblasti práce s klientem. I za tento typ záležitostí je zmíněný vrchní ředitel přímo zodpovědný,“ vysvětlila důvod vysokého bonusu.

Průměrná roční prémie u 30 ředitelů odborů se oproti loňsku zvýšila zhruba o 20 tisíc na 249 tisíc korun.

Stanjurovy škrty

Třetím a posledním resortem, který oproti loňsku zvedl průměrné odměny u svých vedoucích zaměstnanců, je ministerstvo financí v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS). Jedna z vedoucích si odnesla dokonce 410 tisíc korun.

Odměny na ministerstvech pod drobnohledem. Maláčová byla štědrá, Schillerová dodržela slib

Číst článek

„Koordinovala prvotní práce na přípravě právní úpravy mezinárodních sankcí v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, řídila úkoly související se společnostmi strategického významu ve správě ministerstva financí. Koordinovala a osobně se významně podílela na strategii obhajoby v arbitrážních sporech vedených investory s Českou republikou,“ stojí mimo jiné v odůvodnění.

U svých zástupců sice ministr některé odměnil až částkou 475 tisíc, oproti bývalé ministryni Aleně Schillerové (ANO) ale bonusy snížil v průměru o 40 tisíc korun. O několik set tisíc korun si tak pohoršili i náměstci, kterým místopředsedkyně hnutí před dvěma lety podepsala navíc 715 tisíc korun.

Zbytelá ministerstva se rozhodla jít cestou snižování výdajů a oproti poslednímu roku vlády Andreje Babiše (ANO) tak štědrý v mimořádných odměnách nebyl.

Spravedlnost? 217 tisíc

Nejrazantnější způsob si podle zaslaných dokumentů vybral šéf ministerstva spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Náměstkům vyplatil maximálně 217 tisíc korun a tím průměrný bonus srazil o víc než 190 tisíc.

Proč berou ženy v Česku o 16 procent méně než muži? Vyspělost ekonomiky není totéž co péče, říká expertka

Číst článek

„Zaměstnanec se nad rámec svých běžných pracovních povinností náměstka člena vlády značnou měrou angažuje v oblasti koordinace meziresortní spolupráce týkající se nastavení systému péče o ohrožené děti, a to zejména pořádáním setkání se zástupci odborných i aktivistických subjektů, účastí a vystupováním na seminářích, konferencí a podobně,“ píše se ve zdůvodnění jednoho s nejvyšším bonusem.

Další se zabývali například legislativou týkající se programu milostivé léto, podíleli se na přípravách rozpočtu nebo koordinovali práci na tvorbě legislativních návrhů.

A škrtalo se i u dalších dvaceti dvou vedoucích pracovníků, nejvyšší prémie – 239 tisíc korun – padla například za přípravu českého předsednictví, ale i koordinaci činnosti poradců ministra.

Nejúspornější zahraničí

Úplně nejnižší finanční bonusy přiznal svým podřízeným ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Náměstkům tam ke stálému platu přidal v průměru pouze 53 375 korun, ředitelům pouze 33 965 korun. Oproti loňskému roku tak mimořádné bonusy srazil o více než polovinu.

Na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy proběhla v uplynulém roce na nejvyšším postu rošáda. Na konci června skončil Petr Gazdík a nahradil ho Vladimír Balaš (oba STAN). Výměna pokračovala i na pozicích některých náměstků. Za povšimnutí stojí zástupkyně ministra, která na resortu pracovala od října a hned během prvních dvou měsíců si vysloužila finanční benefit 120 tisíc korun.

Jaké byly loni platy státních úředníků? Kancléř Mynář si vydělal 2,6 milionu hrubého

Číst článek

Za co konkrétně, není zřejmé. Balašův resort poslal také pouze univerzální zdůvodnění stejné pro ředitele i náměstky.

„Odměny byly uděleny za splnění mimořádných a zvlášť významných služebních a pracovních úkolů spojených s plněním služebních a pracovních povinností ve svěřených agendách, zejména v oblasti přípravy, podpory, realizace a vyhodnocování aktivit, akcí a událostí v rámci předsednictví ČR v Radě EU, procesu podpory integrace a vzdělávání ukrajinských dětí a žáků v českých školách v souvislosti s agresí Ruské federace na Ukrajině, přípravy, podpory a administrace operačních programů,“ popsalo ministerstvo některé důvody.

I tak šéf školství snížil vyplacené bonusy meziročně zhruba o 50 tisíc, nejvyšší odměna jednoho z náměstků byla 405 tisíc korun.

Úspory na kultuře

Šetřilo se i na ministerstvu kultury, prémie se Martinu Baxovi (ODS) podařilo snížit v průměru o zhruba 70 tisíc na 245 tisíc korun. Částku ale snižuje náměstek, který nastoupil až v prosinci a získal odměnu 25 tisíc.

Do nejvyššího finančního benefitu 410 tisíců korun promluvilo opět české předsednictví, ale i účast v covidovém týmu v oblasti kultury nebo přípravě novely o České televizi a o Českém rozhlasu.

‚Řešení energetické krize‘

Server iROZHLAS.cz nemohl meziročně porovnat vyplacené odměny na ministerstvu průmyslu a obchodu, protože žádost o tyto informace za rok 2021 loni v lednu kompletně zamítlo.

Vyplacené částky v roce 2022 s ohledem na ostatní resorty však nevybočovaly. Nejlépe odměněný náměstek získal navíc 420 tisíc korun. Získal je například za přípravu a aktivní vyjednávání novely energetického zákona, zákona o podporovaných zdrojích a stavebního zákona. Ministr Jozef Síkela (za STAN) ocenil také „aktivní řešení energetické krize“ nebo „aktivní přípravu a koordinaci zavedeného úsporného tarifu“.

Výrazné škrty se také odehrály na samotném Úřadu vlády. Náměstci tam za Babišovy vlády v roce 2021 získali na mimořádných odměnách až 650 tisíc korun. V loňském roce si tak někteří vedoucí zaměstnanci pohoršili až o čtvrt milionu, když nejvyšší vyplacená částka činila 400 tisíc korun.

Průměrně tak náměstci ve Strakově akademii inkasovali 303 tisíc korun, což je v průměru o 130 tisíc méně než před rokem. Pohoršili si i ředitelé odborů, a to o 83 tisíc, v průměru si přišli na 156 tisíc korun.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme