Mimosa už je týden ve vesmíru

Přesně týden obíhá kolem Země česká družice Mimosa. Na oběžné dráze by měla vydržet asi 5 let. Na palubě má mimořádně citlivý přístroj. Jeho úkolem je měřit síly, které všechny družice umístěné do 2000 km od povrchu brzdí a způsobují jejich pád zpět na Zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimosa | Foto: Akademie věd ČR

To bude časem také osud Mimosy, vysvětluje manažer projektu Radek Peřestý. "Mělo by k tomu dojít zhruba za 7-9 let podle intentity sluneční aktivity, která má zásadní vliv třeba na hustotu atmosféry. My sami bychom rádi věděli, jak dlouho naše družice na oběžné dráze bude. To je také to, co chceme tím naším akcelerometrem zlepšit, zlepšit předpovědi pobytu družic na umělých drahách kolem Země."

Přehrát

00:00 / 00:00

Mimosa - vysílání pozemního instrukčního kanálu

Mimosa už má za sebou úspěšnou sérii kontaktů s řídícím střediskem v Panské Vsi. "V této chvíli v podstatě víme, že životně důležité systémy družice Mimosa fungují správně, a jsme ve fázi, kdy ověřujeme věrnost funkcí jednotlivých systémů, jak palubních systémů sloužících například k určení orientace družice, tak základních vědeckých přístrojů, které na palubě jsou."

Všechny její systémy tedy fungují normálně a tak se řídící středisko letu v Panské Vsi těší na měření hlavního vědeckého palubního přístroje - akcelerometru. Manažer projektu si pochvaluje, že přístroj, který je stejně jako celá Mimosa pouze výrobkem českých firem, je opravdu mimořádně citlivý. "Připadá mi to zhruba tak, jako byste chtěl vážit vlak naložený uhlím a chtěl byste zaregistrovat změnu, když si na něj sedne třeba moucha."

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme