Ministerská komise otevře obálky s nabídkami na obří ekozakázku

Ministerstvo financí zveřejní, jaké ceny nabídli zájemci o likvidaci starých ekologických škod. Do obřího tendru se přihlásily celkem tři subjekty: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services ze skupiny J&T. Obálky s nabídnutými cenami dnes otevře a posoudí devítičlenná komise složená z ministerských úředníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka (4) | Foto: Jana Káninská

O skutečné ceně zakázky se stále spekuluje, mluví se i o 115 miliardách korun. Podle jakých kritérií se vybíralo v prvním kole a podle čeho bude určen vítěz, upřesnil náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček:

„V prvním kole se posuzovaly kvalifikační předpoklady uchazečů a v tuhle chvíli - podle podmínek, které byly vypsány -, budou ty dodávky a ta služba pro stát naceněna, a bude se posuzovat skutečně cenová nabídka.“

Obří zakázku na likvidaci starých ekologických škod nakonec musí schválit vláda, ale politická podpora této akce není zdaleka jednoznačná.

Obavy z korupce

Zakázka je vypsána už od roku 2008, stejně dlouho se o ní vedou spory a spekulace. Například premiér Petr Nečas by preferoval variantu několika menších zakázek.

Proti jedné velké zakázce vystoupil například i šéf vládních Věcí veřejných Radek John. Organizace Transparency International zase vyzvala vládu, aby vítěze v tendru nevybrala. Podle ní by to byl největší jednorázový korupční obchod v historii země.

Ministr financí Miroslav Kalousek, jehož resort tendr organizuje už v lednu připustil, že se vítěze nemusí podařit vybrat.

Tendr se týká více než 500 lokalit po celé republice. Jde například o areál Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále o Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Jan Herget, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme