Ministerští kontroloři údajně vynášejí tajné informace z VZP, zjistilo Právo

Ze Všeobecné zdravotní pojišťovny jsou vynášeny tajné informace. Podle mluvčího VZP, kterého cituje dnešní Právo, to dělají kontroloři Ministerstva zdravotnictví. Ti to však popírají. Odvolání ředitelky pojišťovny Jiřiny Musílkové se věnují Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Hospodářské noviny se zamýšlejí nad důvěryhodností České národní banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Kontroloři Ministerstva zdravotnictví vynášejí z Všeobecné zdravotní pojišťovny tajné informace. Dnešnímu Právu to řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. Na kontrolory hodlá podat trestní oznámení, protože prý porušují zákon. Kontroloři prověřují na pokyn ministra Ratha smlouvy největší české zdravotní pojišťovny. Některé z nich by totiž měly být nevýhodné. Podle Suttnera ale kontroloři některé tajné kauzy medializují.

Tak se například do tisku dostalo, že VZP uzavřela několik nevýhodných smluv s majitelem letecké společnosti, který se zná právě s Jiřím Suttnerem. Podle mluvčího VZP jsou smlouvy v pořádku. Tvrzení jsou lživá a politicky motivovaná. Kontroloři Suttnerova obvinění odmítají. Ministr Rath je sice zbavil mlčenlivosti, tisku ale přesto nic neříkají. Kontrolor Vladimír Dryml podle Práva neví, jak se informace do novin dostala.

Za "rituální oběť" ministra zdravotnictví Davida Ratha považuje Mladá fronta Dnes odvolanou ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřinu Musílkovou. Podle deníku se jejím odchodem problémy VZP nevyřeší. "Kdo se v oboru nezávisle orientuje, říká, že se Musílková stala rituální obětí špatně vyladěného zdravotnického systému, který víc vydává, než inkasuje," píše list.

"Kontrolu nad dvěma sty miliardami korun převzal Rathův klan," uvádějí Lidové noviny ve svém komentáři, který se věnuje situaci ve VZP. Deník se domnívá, že k tomuto cíli ve skutečnosti spělo mimo jiné i uvalení nucené správy na pojišťovnu.

Právo kritizuje Musílkovou za to, že neodešla z funkce ředitelky už dříve sama, ale musela ji odvolat Sněmovna. "To, že neodešla dobrovolně a včas, je její lidské selhání, zahozená šance. Bude vnímána jako manažerka, která směšně lpěla na funkci a které při odchodu na cestu svítí červená čísla, do jakých se jí vedená firma dostala," píše deník.

Sociální demokraté už vědí, kdo nahradí Michala Krause na postu šéfa rozpočtového výboru. Píšou to dnešní Lidové noviny. Bude to poslanec Miloslav Vlček, také z ČSSD. Jeho předchůdce Michal Kraus se vzdal mandátu poslance kvůli aféře s kakaovými boby. O Vlčkově zvolení bude hlasovat Sněmovna zřejmě už na své příští schůzi.

Podle sociálních demokratů je Vlček schopný profesionál. Proti budoucímu šéfovi rozpočtového výboru nic nenamítají ani koaliční partneři ČSSD. Lidovci i unionisté jeho zvolení zřejmě podpoří. I když říkají, že pár měsíců před volbami nejde o nijak zásadní otázku. Pro Miloslava Vlčka budou nejspíš hlasovat i komunisté, dodávají Lidové noviny.

Střelba pohraničníků na autobus, který unesli v roce 1978 bratranci Barešovi a se kterým se pokoušeli přejet státní hranici do Německa, zůstane možná bez trestu. Před soudem mělo stanout šest důstojníků bývalé pohraniční stráže včetně tehdejšího nejvyššího velitele Františka Šádka. Podle soudce ale byl případ, při kterém tehdy zemřeli dva lidé, promlčen. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

Soudce podle deníku dospěl k závěru, že činy většiny obžalovaných byly promlčeny už v roce 1988, tedy ještě za komunistické éry. Jeho názor je ale podle Mladé fronty Dnes v rozporu se zákonem o protiprávnosti komunistického režimu. Pokud státní zástupce proti rozhodnutí podá stížnost, případ půjde ke krajskému soudu, uvedl deník.

Nad důvěryhodností centrální banky se zamýšlejí Hospodářské noviny. Jejich komentátor píše, že vývoj sazeb sice připomíná cimbuří středověkého hradu, ale nic fatálního se neděje. V bankovní radě, jak píše, sedí - s výjimkou bývalého šéfa Konsolidační agentury Pavla Řežábka - kvalitní ekonomové a ve výzkumu ČNB pracuje zdejší špička.

Daleko vážnější problém podle něj představují z hlediska důvěryhodnosti instituce do budoucna rozpory v České národní bance o přijetí eura, které se dostaly na veřejnost článkem člena bankovní rady Roberta Holmana.

Pražským cestujícím městské hromadné dopravy znepříjemňují jízdu páchnoucí a často opilí bezdomovci. Ti se v zimě ve vytopených tramvajích a autobusech vyhřívají, vysvětluje Mladá Fronta Dnes. Město se špinavé černé pasažéry snaží z dopravních prostředků vypudit. Bezdomovci ale často odpovídají tím, že nemají kam jít.

Městské centrum sociálních služeb proto připravilo speciální brožuru. Pouliční průvodce Prahou vychází v nákladu 4 000 kusů - bezdomovců totiž přibývá. V hlavním městě jich je odhadem 5 000. Lidé bez domova se do Prahy stahují z celé republiky. Doufají, že tu najdou práci a lépe se skryjí. Netradiční průvodce jim nabízí informace o tom, kde se mohou umýt, najíst nebo dostat nové oblečení.

Americká NASA vyšle k Plutu raketu. Má to být vyvrcholení vesmírného výzkumu Spojených Států. Lety do vesmíru ale už nejsou jen záležitostí Američanů a Rusů, upozorňují Hospodářské noviny. Úspěšně jim konkuruje Čína a Evropská vesmírná agentura. A právě do projektů této mezivládní evropské organizace se sídlem v Paříži se zapojují i české firmy.

Například před třemi lety vybavila jedna pražská společnost družici Mimóza. Jiná zase dodala jednotku pro měření plazmatu do sondy Demeter. Přesto ale české firmy nevyužívají svůj potenciál. Evropská vesmírná agentura s nimi má zájem spolupracovat. "České společnosti si ale často myslí, že lety někam na hranici sluneční soustavy jsou pro ně nerealizovatelné," říká Tomáš Přibyl z České kosmické kanceláře v Hospodářských novinách.

Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme