Ministerstva musí večer vymyslet kde ušetřit

Vládní koalici večer čeká složité a klíčové jednání o podobě státního rozpočtu. Podle nejnovějších informací ministerstva financí by se měl plánovaný schodek rozpočtu snížit na téměř 83 miliard korun. Ministerstvo financí ještě snížilo navrhovaný schodek státního rozpočtu a to z 84 na 82,9 miliardy korun. Resort podle mluvčího Marka Zemana zpřesnil příjmy i výdaje navrhovaného rozpočtu. Příjmy státní pokladny mají dosáhnout 824,8 miliardy korun a výdaje 907,7 miliardy korun. Návrh dnes projedná vláda. Ministři se mají dohodnout, ve kterých rezortech ušetří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o rozpočtu | Foto: Michal Krumphanzl

Schodek státního hospodaření chce vláda stlačit na necelých 84 miliard korun. To je o 10 miliard korun méně, než se původně plánovalo. Prosadily to menší koaliční strany. Může se jim ale stát, že na to doplatí. Podle představ ministra financí Bohuslava Sobotky by se mělo uskrovnit zejména ministerstvo práce a sociálních věcí, resorty patřící KDU-ČSL a ministerstvo obrany, které spravují unionisté.

Napětí ve vládní koalici panuje také kvůli ohlášenému zvyšování platů policistů. Ministr financí Sobotka - to ale považuje za dohodnuté. "Platí, že ten návrh, který byl dosažen, nepočítá s odložením účinnosti zákona o služebním poměru příslušníků ozbrojených sborů. Počítáme s tím, že nové platové schéma bude platit od 1. ledna příštího roku."

Koaliční vyjednavači se ještě před zasedáním kabinetu sejdou s odboráři kvůli platům pro státní zaměstnance. Odborářům se nelíbí, že policisté a učitelé dostanou přidáno více než ostatní zaměstnanci státu. Policisté by si průměrně měli polepšit o osm tisíc a učitelé o dva tisíce. Ostatní státní zaměstnanci by potom měli dostat v průměru pouze 800 korun měsíčně navíc. Podle mluvčí odborových svazů státní správy Aleny Vondrové by se měl rozdíl změnit. "My jsme předložili návrh, aby také u ostatních zaměstnanců byl zvýšen průměrný výdělek z dnešních 800 korun na částku pohybující se kolem tisíce korun."

A zvýšení platů se dožadují i lékaři. Pokud vláda nepodpoří jejich návrh na zavedení jiných platových tříd ve zdravotnictví, než je tomu v jiných oborech, zorganizují ještě před listopadovými krajskými volbami v nemocnicích protestní akce.

Stěžují si také další organizace. Například ochráncům přírody se nelíbí, že Ministerstvo životního prostředí má podle návrhu rozpočtu ušetřit půl miliardy korun. Český svaz ochránců přírody se obává, že tak nebudou peníze na péči o národní parky nebo na protipovodňová opatření. Také ministerstvo životního prostředí říká, že takové škrty jsou nepřijatelné a navrhlo jako krajní řešení snížit svůj rozpočet o necelých sto milionů.

Šetřit by podle ministerstva financí měli také další dva lidovecké resorty - tedy zahraničí a doprava. Uskromnit se bude muset také ministerstvo práce, které patří sociálním demokratů a unionistický resort obrany.

Definitivně bude jasno po večerním jednání vlády. Jak bude ale rozpočet na příští rok konkrétně vypadat rozhodne poslanecká sněmovna, která ho projedná v říjnu.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme