Ministerstva nevěří svým úředníkům a využívají služby auditorských společností

Ministerstva v poslední době začala využívat pro kontrolu některých svých organizací externí audity. Jedná se hlavně o resort kultury, obranu, vnitro a dopravu. Dnes bychom se měli například dozvědět výsledky výběru nabídek společností na audit Národního muzea.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Dokončené jsou např. audity, které si zadalo ministerstvo kultury, a to v České filharmonii, Národním technickém muzeu a Národní knihovně. A jak bylo řečeno, auditoři se nastěhují co nevidět do Národního muzea. Úřad zaplatí za kontroly tři a půl milionu korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhodách a nevýhodách externích auditů mluvil na Rádiu Česko Ladislav Mejzlík, člen výkonného výboru Komory auditorů České republiky a vedoucí Katedry finančního účetnictví a auditingu na VŠE v Praze.

Ministerstvo obrany prověřuje Správu vojenského bytového fondu, Úřadu nemovité infrastruktury a Vojenské a ubytovací a stavební správy. Cena auditu je dva miliony. To ministr vnitra vypsal zakázku na forenzní audit Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, policejního prezídia a zařízení služeb úřadu. Radek John vyčlenil na kontrolu také téměř dva miliony.

Pověst nejaktivnějšího zadavatele auditů si vysloužil ministr dopravy Vít Bárta. Ten nyní připravuje mimořádný audit v Českých drahách, kontrolu už má naopak za sebou Ředitelství silnic a dálnic, Správa železniční dopravní cesty a ČD Cargo.

Jiná ministerstva se auditům brání, považují je za nákladné a dávají přednost přímým finančním úsporám. Podle Ladislava Mejzlíka, člena výkonného výboru Komory auditorů České republiky mají externí audity své výhody:

„Audit, který je provedený z vnějšku někým, kdo nemá střet zájmu a není nijak zainteresován na činnosti organizace, může přinést nový pohled a může být zajímavý, protože často i pracovníci, kteří to myslí poctivě v oblasti kontroly uvnitř organizací, tak jsou postiženi takovou profesní slepotou. Nevidí například to, že některé postupy jsou riskantní nebo nedobré. Kdežto externí auditor toto uvidí.“

Lenka Buriánková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme