Ministerstva se dohadují, kolik politiků očkovat proti prasečí chřipce

Ministerstva vnitra a zdravotnictví se neshodují v tom, kolik politiků dostane volně neprodejnou vakcínu proti takzvané prasečí chřipce. Napsal to deník Mladá Fronta Dnes. Zatímco podle resortu vnitra by měli být očkováni všichni vrcholní politici včetně celého parlamentu a vlády, ministerstvo zdravotnictví o tak velkém rozsahu neuvažuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Vít, Jan Fischer, Dana Jurásková

Michael Vít, Jan Fischer, Dana Jurásková | Zdroj: ČTK

O tom, kdo dostane vakcínu, rozhodne na podzim hlavní hygienik Michael Vít. Jak řekl ve vysílání Radiožurnálu, vycházet při tom bude z analýzy dat o nemocných, diskuze podle něj probíhá i mezi jednotlivými státy Evropské unie.

"V celé sedmadvacítce je jasná informace o tom, že musíme zabezpečit zdravotnický sektor tak, aby byl schopen se postarat o vyšší počet nemocných. Druhá věc je, že bude definována skupina kritických infrastrukturních služeb. Třetí skupinou, o které uvažujeme, jsou závažně chronicky nemocní pacienti," vyjmenoval Vít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s hlavním hygienikem Michaelem Vítem v pořadu Stalo se dnes

Vláda Jana Fischera minulý týden rozhodla, že Česko nakoupí milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Toto množství vystačí pro půl milionu lidí, ačkoliv původně měl kabinet v plánu zajistit očkovací látky pro čtvrtinu obyvatelstva. Výrobce by je ale nestihl dodat včas, navíc by hrozilo riziko nežádoucích účinků pro více lidí.

Právě omezené množství vakcín je důvodem, proč Vít nesouhlasí s požadavkem ministerstva vnitra, aby byli proti viru H1N1 očkováni všichni politici i na krajské úrovni. "Já si opravdu myslím, že pro chod státu, a to nemyslím zle ve vztahu k regionálním nebo celostátním politiků, jsou služby, které budou zajišťovat dodávku pitné vody, produkci elektrické energie, které budou zajišťovat, abychom měli na infekčních odděleních a odděleních ARO měli lékaře a sestry, pro mě prioritou," zdůraznil.

Vít připomněl, že Česko stále patří mezi státy, které mají velmi nízký počet nemocných. Dosud bylo u nás zaznamenáno 237 nákaz prasečí chřipkou. Nemoc měla u pacientů lehký průběh, nikdo nezemřel. "Oproti ostatním států většina nemocných jsou lidé, kteří si nemoc dovezli. Zatím si myslíme, že nedochází k mezilidskému přenosu v České republice, ale musíme počítat s tím, že pravděpodobně se nárůst bude koncem prázdnin zvyšovat," doplnil hlavní hygienik.

K tématu si můžete také přečíst:
Vláda nakoupí milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce
Podpis smlouvy o nákupu vakcíny proti prasečí chřipce se odkládá
Česko se nedohodlo s firmou Baxter na dodávkách vakcíny proti nové chřipce
Počet nakažených prasečí chřipkou stoupá, stát připravuje nová opatření
Odborníci čekají v Česku prudký nárůst onemocnění prasečí chřipkou
Cena vakcín proti prasečí chřipce se odvíjí od rezervací
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii
D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina
Prasečí chřipkou by mohly v Česku onemocnět dva miliony lidí

Martin Hromádka, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme