Ministerstva zdravotnictví a financí dál bojují o peníze za pojištění

Ministerstvo zdravotnictví a financí bojují o peníze. Vláda se dnes nerozhodla, jestli přidá zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané, a rozhodnutí odložila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Jedna z nejkontroverznějších změn ve zdravotnictví se tak ale neodkládá nadlouho. Rozhodnout se musí do konce června.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce, aby stát za každého svého pojištěnce přidal 44 korun. Za děti, důchodce a nezaměstnané by tedy platil 767 korun měsíčně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová a Václava Vařeková diskutovali o tématu v Odpoledním radiožurnálu

Zdravotnictví by tak příští rok získalo skoro o tři a půl miliardy korun víc než letos. O tyto peníze by ale narostl rozpočtový deficit. A to se moc nelíbí ministerstvu financí.

Pojišťovny nechtějí paniku

„Je tam tlak na rozpočet ve výši asi tří miliard korun. Budeme o tom hovořit při debatách o rozpočtu a také se zástupci nově se formující vládní koalice, tak abychom nestříleli mimo. Musíme to udělat do 30.6.,“ řekl premiér Jan Fischer.

Ministerstvo zdravotnictví se bojí, že by příští rok kvůli nedostatku peněz mohly pojišťovny platit nemocnicím a lékařům pozdě. Kvůli tomu by se mohly odkládat plánované operace, jako např. křečové žíly nebo náhrady kyčelního kloubu. Nemuselo by být ani na léky.

Pojišťovny by samozřejmě uvítaly, kdyby jim stát platil víc. Nechtějí ale asi působit paniku. „Nastane velmi tvrdý boj zdravotních pojišťoven se zdravotnickými zařízeními o tom, kdo a jaké navýšení eventuálně získá. Těch, kteří mohou s nějakým navýšením počítat, musí být velmi málo,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Největší pojišťovna VZP chce peníze třeba v provozním fondu. Dnes potvrdila, že pro příští rok ještě bude mít rezervu dvě miliardy korun. Je ale možné, že se některé pojišťovny budou muset zadlužit.

Stát v současné době dává za každého svého pojištěnce (dítě, důchodce nebo nezaměstnaného) 723 korun za měsíc. Těchto pojištěnců je šest milionů a čerpají 80 procent veškeré péče. Nejvíc platí zaměstnanci, průměrně dva tisíce sedm set korun, podnikatelé necelých 1300.

Václava Marešová, Lenka Jansová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme